Buna!
Vin si eu cu o intrebare, incercand sa aflu si o solutie totodata la urmatoarea problema: pentru deplasarea minorului in strainatate este nevoie de o declaratie notariala pentru exprimarea acordului parintilor, respectiv parintelui pentru strainul sau celalalt parinte care se deplaseaza cu minorul. Bun..unde e problema? daca parintele(unic) este minor, cine da declaratie de acord pentru deplasare a copilului impreuna cu strainul?
Am tot cautat si o trimitere la vreun articol din codul civil, dar nu gasesc sa imi argumentez punctul de vedere cu texte legale. Pt exercitarea drepturilor parintesti capacitatea poate sa fie si restransa? Toate comentariile pe tema drepturilor parintesti amintesc de capacitate deplina de exercitiu...
(1) Părintele minor care a împlinit vârsta de 14 ani are numai drepturile şi îndatoririle părinteşti cu privire la persoana copilului.
(2) Drepturile şi îndatoririle cu privire la bunurile copilului revin tutorelui sau, după caz, altei persoane, în condiţiile legii.
Si daca ar fi nevoie sa aiba capacitate deplina de exercitiu, nici asta nu ar fi o problema, se poate adresa instantei de tutela pt a i se recunoaste capacitatea deplina de ex.
Art. 40
Pentru motive temeinice, instanta de tutela poate recunoaste minorului care a implinit varsta de 16 ani capacitatea deplina de exercitiu. In acest scop, vor fi ascultati si parintii sau tutorele minorului, luandu-se, cand este cazul, si avizul consiliului de familie.
Transfer scoala
danyleca
Buna ziua!
Sunt in divort cu sotul meu si avem un copil de 16ani, termina clasa a IX-a la seminar, dar nu-si mai doreste sa urmeze aceasta scoala si vrea sa-l ... (vezi toată discuția)