Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Evitarea taxelor vamale si a TVA-ului pt importurile ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Evitarea taxelor vamale si a TVA-ului pt importurile din China

Buna ziua!
1. Urmarind pe forum discutia privind plata de taxe vamale si TVA pentru comenzile online provenind din China, sa inteleg ca pentru a evita orice cost suplimentar decat pretul afisat pe site-ul de pe care comand trebuie sa comand in limita a 10 EUR (apr 13 USD)?
2. Daca am o comanda de 10-150 EUR platesc doar TVA 24%?
3. Ce se intampla daca fac mai multe comenzi de pe acelasi site, fiecare nedepasind 10 EUR, dar suma lor fiind intre 10-150 EUR? are importanta daca fac comenzile in aceeasi zi sau in zile diferite, astfel incat coletele sa ajunga impreuna/separat?
Sper ca m-am facut inteleasa si astept raspunsuri. Va multumesc!
Din 2017 TVA-ul este 19%, mai multe informatii referitoare la taxele din China gasesti aici: [ link extern ] /