Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este lovita de nulitate decizia de imputare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este lovita de nulitate decizia de imputare?

Buna ziua,
O decizie de imputare emisa impotriva subsemnatului (la aproape 10 ani de la trecerea in rezerva cu drept de pensie), in urma unei succesiuni de cercetari, contestatii si repuneri in termen, care nu contine mentiunea cu privire la dreptul de contestare al acesteia (prevazuta expres in legislatia specifica M.Ap.N., nu cunosc in celelalte sectoare) este sau nu lovita de nulitate?
Multumesc.
OG 121 prevede obligativitatea mentionarii exprese a termenului in care decizia de imputare poate fi contestata si organul competent pentru solutionarea contestatiei (art. 25 alin. 5 din M5) insa nu se specifica nicaieri ca absenta acestora conduce la nulitatea deciziei. Absenta acestor mentiuni (care poate sugera ca decizia este definitiva si nu poate fi contestata) va constitui primul argument al contestatiei pe care o voi inainta si doresc sa-l argumentez de o maniera cat se poate mai explicita si documentata, astfel incat sa nu mai poata fi interpretat dupa bunul plac (asa cum am prezentat interpretarea cu privire la repartizarea cuantulului daunelor).
Practica judiciara in materie este in sensul ca, lipsa mentiunilor OBLIGATORII inscrise in OG 121/1998 sunt de natura sa conduca la NULITATEA ABSOLUTA a deciziei de impunere intrucat , cel putin prin neindicarea termenului in care se poate contesta decizia si organul competent sa o solutioneze, onstituie un abuz al drepturilor pe care le are persoana in cauza si limitarea accesului acestuia la Justitie si caile de atac stabilite de lege.

Vedeti si
[ link extern ]

Va multumesc pentru precizari. Mi-ar fi fost de un real ajutor identificarea unei spete in care solutionarea sa fie bazata chiar pe absenta mentiunilor obligatorii specificate, pe care sa o invoc ca argument.