Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... O sa fiu amendat pentru neplata rovinieta?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

O sa fiu amendat pentru neplata rovinieta?

Buna ziua,
Vreau sa ma ajutati sa lamuresc o problema.
Pe data de 2 Ianuarie am cumparat rovinieta, iar pe data de 8 au fost schimbate numerele la masina, deci schimbare de propietar adica eu fiind cel nou.
Mergând la Bacau am fost "pozat" de 2 camera pentru rovinieta, acum stau cu frica, sa ma astept la o amenda sau nu?
Mentionez ca pe rovinieta scrie seria la masina, dar si numarul, acum am aceiasi serie dar nr. diferit.
La schimbarea proprietarului am fost obligat sa cumpar alta asigurare dar nu mi sa spus nimic de rovinieta, a fost si greseala mea ca nu am intrebat pana acum.
Astept un sfat/raspuns.:help:

Multumesc!
johnythelove, utilizator
Actioneaza CNADNR in instanta : motive 1- sistemul de identificare nu este omologat contrar art .9 alin (2) O.G. 15/2002 si 2 - procesul verbal pe care-l vei primi nu are semnatura olografa a agentului constatator conform Legea 455/2001 si OUG Cauta pe internet sunt modele de chemare in judecata. [ link extern ]
Bafta!
am avut un ford fiesta cu vineta valabila 1 an.
am vandut masina - i`am dat cumparatorului vineta = era valabila, fiind seria de sasiun scrisa pe ea.
mi`am pastrat numerele de la ford - m`am inteles cu cumparatorul, era dreptul meu, le aveam preferentiale si le si platisem.
am cumparat opel asta h, am pus numerele pe ea.

ATENTIE: ce urmeaza sa va spun, intrece orice imaginatie:
1. fiecare masina, are serie de caroserie ...individuala(ar trebui sa stie orice posesor de masina)
2. cand mergeam la peco sa fac vineta, in aparatul lor se procedeaza asa:
a. se scrie numarul masinii
b. aparea mesajul de forma "exista deja o vineta pe aceste numere"
c. aplicatia nu il lasa pe operatorul de la benzinarie sa treaca mai departe

am fost indrumat sa merg la CNADR pentru schimbarea seriei de caroserie deoarece, la CNADR, pe numerele masinii, (trecusera cam 5-6 luni de cand pusesem numerele pe OPEL)
era inregistrat ...fordul!-seria lui de sasiu

am mers la CNADR - ca la telefon nu m`am inteles cu ei
pe Iuliu Maniu este sediu, aproape de iesirea pe A1 - Bucuresti - ghici ce: m`a oprtit un politist, pentru control in trafic, a cerut actele si a zis ca pe sectorul respectiv de drum, trebuie sa merg cu farurile pornite + vineta ....desi nu iesisem din Bucuresti
"norocul" meu, a fost ca a verificat prin statie DOAR dupa numerele masinii ...si ca cel care a facut verificare nu i`a spus ca sunt numere "de ford" ..si nu mi`am luat amenda(helau, conduceam un opel)!

am ajuns la CNADR - au zis ca, trebuie sa merg la politie si ca ei trebuie sa trimita actualizarea WIN`ului catre CNADR
m`am dus la politie - Pipera - mi`au spus ca ei au trimis
m`am intors la CNADR - dupa ce am facut scandal, mi s`a spus ca gata s`a modificat, pot sa imi fac vineta
am ajuns la benzinarie: pe numerele mele, in continuare, era WIN`ul de la ford.
sun la CNADR - ii intreb "de ce..?" raspuns: furnizorul programului ce ruleaza pe aparatele pe care se face vineta, trebuie sa actualizeze
am intrebat:"in 1 ora plec din B ..ce fac?"
mi`a zis: luati amenda, ne pare rau

intrebare: de ce dracu mai stau in romania?
raspuns: plec curand...ii doresc multa bafta initiatorului topicului!

johnythelove a scris:
Sunt bun de plata, 250 lei. Am vorbit cu cei de la cnadnr si au spus ca pe rovinieta nu este trecut nr. de identificare al vehiculului. si ca trebuie sa imi iau alta.

referitor la asta:
cand cumperi vineta, pastrezi 2 hartii:
1. vineta
2. chitanta

cu astea 2 mergi la cine ti `a eliberat vineta si `l pui sa iti elibereze alta!

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Incredibil dar adevarat ca am luat demult fata Americii deoarece Romania e tara tuturor posibilitatilor.Cred ca cel mai corect ar fi fost sa ai o hartie la mana prin care sa poti dovedi ca ai vrut sa platesti dar SISTEMUL e varza.In plus nu uita ca zilele trecute unde au fost zapezile cat casa la noi se discuta de a face dovada ca ai stat blocat in zapada si k nu ai avut cum sa-ti actualizezi valabilitatea ei, in plus daca noi nu putem folosi din cauza SISTEMULUI un anumit sector de drum din cauza lor...... am platit VIGNETA degeaba.Eu nu sunt adepta fugii din tara dar sunt si momente in viata cad ma intreb unde imi e locul?
Ati citit interventia lui ''lauguta'' din 5 feb.? Daca apreciati ca sistemul nu e ''varza'' puteti sa va intoarceti fuguta in ROU . Daca ar fi fost omologat s-ar fi facut o simulare cu toate situatiile posibile si nu se mai intampla ce povesteste ''luguta''
Tocmai ca eu consider ca e "VARZA" si in plus sunt in ROU si sunt lovita ca toti ceilalti de problemele care parca se inmultesc pe zi ce trece.B-)