Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... PROCES PRIMARIA - INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

PROCES PRIMARIA - INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL

Buna , va rog lamuriti-ma si pe mine , ma depaseste ceea ce se intampla !!! #-o#-o

In luna noiembrie 2012 , dintr-o eroare a softului nostru de salarizare ( nu s-a preluat din REVISAL in SALARII o suspendare de contract ) o mamica, aflata pe atunci in concediu de crestere copil , a fost declarata eronat activa.
Noi , am sesizat eroarea , ce-i drept nu pe loc , si am intocmit o rectificativa a declaratiei 112 la luna respectiva.
Cei de la Agentia de Plati din cadrul primariei , au semnalat si ei ca femeia fusese declarata activa , au trimis o adresa la sediul firmei , prin care ni se cerea sa intocmim o nota explicativa , insotita de respectiva rectificare .
Lucru pe care l-am facut.

Acu apare buba .Din nu stiu ce cauza , cei de la plati din primarie , nu mai vor sa tina seama de rectificativa depusa , spunand ca aceasta a fost trimisa dupa ce ei au sesizat ca mamica a fost declarata activa . Si sustin sus si tare ca de fapt ea a lucrat . Ceea ce este FALS !!!
Aceste rectificative, insa nu au un termen de depunere , ele se inregistreaza si se trimit in momentul semnalarii erorii , care poate fi dupa cateva zile , 1 an , 2 ... pana la 5 ani .
Si acum stam si ne judecam , si mergem prin tribunale... femeii i s-au cerut TOTI BANII inapoi , adica tot ce a incasat cu titlu de indemnizatie crestere copil, de la inceput .
Si uite asa mamica s-a trezit , cu frumoasa suma de 15.000 de lei , care cica trebuie sa o returneze ... de unde au scos ei treaba asta? , nu stiu , si ce dovezi au cei de la primarie , cum ca femeia asta ar fi lucrat .. iar nu stiu .
Repet.... NU A LUCTRAT !! Nu a fost pontata , nu exista declaratii de venituri pe cnp-ul ei , am depus copii dupa statele de plata aferente perioadei , copii dupa decl 112 , inclusiv faimoasa rectificativa , pontaje , din care reiese clar, ca nu a lucrat .

Dar, ei se impiedica de acea luna , cand eronat a fost declarata activa .

Care e logica lor totusi ? Si de ce trebuie sa ne chinuim prin tribunale , sa dovedim niste situatii , zic eu destul de clare .

Am declarat si la politie , ce s-a intamplat , politistul a spus clar , ca din punctul lui a fost o eroare , care s-a corectat .Si totusi , mai trebuie sa merg si la tribunal , ca martor in acest proces, unde voi spune acelasi lucru .

Asa este normal, sa se restituie indemnizatia aferenta numai pentru acea perioada, insa cei de la AJPIS ori gresesc intentionat - doar doar nu se prinde persoana in cauza - sau aplica gresit legea.
1. In momentul in care AJPIS a luat la cunostinta de faptul ca beneficiara indemnizatiei pentru CCC obtine venituri din salariu (conform actelor, asa eronate cum erau) atunci a suspendat plata indemnizatiei.

2. - Reluarea in plata a indemnizatiei pentru CCC se face la cererea beneficiarei de indemnizatie pentru CCC.
- Adica in momentul in care s-a rezolvat problema la angajator, cu D112, trebuia sa faca cerere de reluare in plata a indemnizatiei pentru CCC.

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(2) Dreptul la indemnizatiile prevazute la art.2 alin.(1), respectiv la art.5 si art. alin. (4) si (5) se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care:
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului și copilul nu a împlinit vârsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;

Art. 18
(3) Reluarea platii drepturilor suspendate in situatiile prevazute la art. 16 alin. (2) si art. 17 alin. (2) si (3) se face la cerere, dupa cum urmeaza:

a) incepand cu ziua urmatoare pentru situatiile prevazute la art. 16 alin. (2) lit. i) si art. 17 alin. (3), daca cererea a fost depusa in termen de 60 de zile de la acea data;

b) cu data depunerii cererii pentru toate celelalte situatii.
multumesc de raspuns tudorvaleriu .:)

Sincer? nu stiu ce s-a intamplat. De ce primaria a ales calea aceasta ,cand clar se vede ca a fost o eroare care s-a corectat .

Tind sa cred ca nu mai avea doamna jurista procese pe rol , si soma . Asta e singura mea explicatie , nu vreau sa fiu rautacioasa , dar acum, suntetm tarati prin tribunale , total aiurea.

Chiar daca jurista respectiva soma din lipsa de procese nu ar fi recurs la asa ceva daca nu i s-ar fi dat dispozitie sa o faca sau daca nu s-ar baza pe ceva ce dvs. nu stiti inca dar veti afla la proces.