Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Persoana care inca se afla in CIC si trebuie sa nasca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Persoana care inca se afla in CIC si trebuie sa nasca din nou

Buna seara
am o angajata care in acest moment se afla in concediul ptr crestere si ingrijire copil, si care pana la expirarea celor 2 ani ptr care a fost suspendata va naste cel de al doilea copil; ce trebuie sa fac eu ca si angajator tinand cont de faptul ca vor exista suprapuneri. Multumesc.
Loredana_84:

1. Din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 4^1

(9) In situatia suprapunerii drepturilor de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in conditiile art. 8, drepturile prevazute in prezentul articol pot fi solicitate de celalalt parinte care indeplineste conditiile de acordare la finalizarea concediului si a indemnizatiei pentru cresterea celui din urma copil, drepturile respective fiind netransferabile pentru o perioada de cel putin doua luni, cuprinsa in perioada totala a concediilor suprapuse si cumulate.

2. Din cele de mai sus reiese ca tatal copilului poate solicita cele doua luni de CCC (cate una pentru fiecare copil) oricand, cumulate, inainte de a se termina CCC2.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc frumos pentru clarificari!