avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Conditii pentru obtinerea permisului de port-arma
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Conditii pentru obtinerea permisului de port-arma

Buna ziua! Va rog frumos sa imi spuneti si mie care este legea referitoare la portul de arma. Care sunt conditiile necesare pentru a putea intra in posesia unei arme pentru aparare si paza. Va multumesc
Da, am scris legile pedepsei pentru ca dvs. stiti legile si puteti sa-mi spuneti daca se poate face sau nu permisul pentru port arma cu condamnarea care o am, multumesc
Cician a scris:

Am gasit undeva textul urmator: "c) Nu au fost condamnate, prin hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva, la o pedeapsa privativa de libertate mai mare de 1 an, pentru infractiuni comise cu intentie; "


Eu zic ca va incadrati. Condamnarea dvs. a fost de 1an.
GabrielaA a scris:

Cician a scris:

Am gasit undeva textul urmator: "c) Nu au fost condamnate, prin hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva, la o pedeapsa privativa de libertate mai mare de 1 an, pentru infractiuni comise cu intentie; "




Eu zic ca va incadrati. Condamnarea dvs. a fost de 1an.


Deci am toate sansele sa pot sa fac permisu, nu ?
Banuiesc ca dupa data de 02.12.2009 sau si inainte, mie in 02.12.2009 imi expira acel an
Si inainte. N-am vazut vreo restrictie in lege.

[ link extern ]
Va foarte multumesc, din cate am auzit sa schimbat ceva lege la armament din 17 Martie 2009 daca nu ma insel.

Multumesc inca odata si multa sanatate.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Septembrie 2009
Cician, utilizator

Alte discuții în legătură

Pot obtine permisul de port arma daca am amenzi neplatite ? Bogdan88 Bogdan88 Pot obtine permisul de port arma ( arme neletale ) daca am amenzi contraventionale neplatite ? Am 800 lei de plata - 4 amenzi a 200 lei fiecare pentru ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! o persoana detine un permis de vanatoare eliberat ... floriontehnic floriontehnic Buna ziua! O persoana detine un permis de vanatoare eliberat in 2003 (cand permisele de acest tip se eliberau fara curs de arme si munitii), dar nu a ... (vezi toată discuția)
Permis port arma jamescicio jamescicio Buna ziua , Tatal meu detine o arma neletala si ii va expira permisul in decembrie . M-am gandit ca poate cineva aici stie ce trebuie facut pentru a se ... (vezi toată discuția)