Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Incheiere Proces-Verbal privind avantajele medierii
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Incheiere Proces-Verbal privind avantajele medierii

Buna Ziua. Va rog sa imi spuneti daca reclamantul invita paratul la informarea privind avantajele medierii in baza art.2 alin.1 ind.3 din legea 192/2006, avocatul care il reprezinta pe reclamant poate incheia in numele mediatorului procesul-verbal de informare? Nu exista incompatibilitate daca este avocatul reclamantului poate fi si mediator?
Vorbim de un avocat ( care o va reprezenta pe reclamanta in cauza) care nu este si mediator.
cristina69 a scris:

Vorbim de un avocat ( care o va reprezenta pe reclamanta in cauza) care nu este si mediator.

Atunci contactati un mediator, e mai simplu si mai sigur.

Trebuie sa fie mediator ptr. a pute incheia procesul-verbal de informare cu privire la avantajele medierii?

Chiar daca nu se va incheia un contract de mediere? Va fi doar o informare?
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
In primul rand procesul-verbal se numeste doar atat - proces-verbal, si este emis in cazul in care mediatorul nu poate informa toate partile implicate in conflict, iar certificatul de informare este eliberat de mediator in situatia in care a informat toate partile. Numai mediatorul elibereaza certificatul de informare sau procesul-verbal, in cazul ambelor documente mediatorul a trimis invitatia. Daca elibereaza procesul-verbal trebuie sa ataseze si dovada trimiterii invitatiei.

cristina69 a scris:

Chiar daca nu se va incheia un contract de mediere? Va fi doar o informare?

Da, este doar informare. In urma informarii partile pot alege sau nu medierea ca modalitate de rezolvare a conflictului. Daca aleg medierea, mediatorul semneaza un contract de mediere cu ambele parti.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Invitatia la mediere a fost primita de societate (parata) si este formulata de catre avocatul care o reprezinta pe reclamanta. Acum urmeaza ca societatea prin imputernicit sa se prezinte la informarea privind avantajele medierii. Banuiesc ca se va incheia procesul-verbal prin care se va consemna pozitia partilor. E in regula?