Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In apartamentul vecin se exerseaza la pian
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In apartamentul vecin se exerseaza la pian

Buna ziua,

As dori sa va intreb ce se poate face din punct de vedere legal in urmatoarea situatie: locuiesc intr-un bloc cu mai multe apartamente; vecinii de jos au un copil care exerseaza frecvent la pian (zilnic) si multe ore pe zi, uneori si la ora 10 seara, sau in weekend la ora 9 dimineata. Este un zgomot foarte deranjant si se aude foarte tare (aproape cum as fi intr-o sala de concert). Am avut rabdare pana la un moment dat cand repertoriul s-a imbogatit cu melodii grele si timpul de exersare a crescut. E exasperant. Am stat de vorba cu vecinii respectivi, reactia n-a fost foarte buna, in sensul ca oarecum au fost ofensati ca ma deranjeaza si, desi am sustinut ca scopul unei locuinte nu e pentru a transforma-o intr-o sala de repetii, practic mi-au impus usor agresiv ca trebuie sa invat sa-mi placa muzica respectiva ("pentru nu sunt manele, nu e muzica urata" etc). Sincer, mie mi se pare de neacceptat sa-mi schimb viata in functie de preferintele lor (sa ascult muzica care le place lor, la ce ora vor ei, sa ma odihnesc sau sa dorm atunci cand imi dau ei voie prin liniste). Intr-un final mi-au promis candva in viitor o antifonare a camerei respective, nu stiu insa in ce masura va rezolva problema. (si pana atunci la fel mi-au impus sa am rabdare, tot eu, drepturile mele n-au importanta, se pare). Intrebarea mea e ce pot sa fac legal??? (de rezistat nu mai rezist mult psihic, is intr-o continua stare de nervi atunci cand merge pianul ala).

Va rog un raspuns!
Multumesc!
Va mai trebuie un tobosar deasupra si un trombonist la est.
Eu am invatat ca libertatea mea se termina acolo unde incepe libertatea celui de langa mine. Si asta tine de bun simt si de respect fata de cei din jur, fara legatura cu vreun program anume.
Eu ma gandeam ca fetita mea deranjeaza vecinii de jos cand se mai joaca prin casa...
Deasupra nu se poate ca sunt ultimul... Nu ma deranjeaza chiar rau, daca ar respecta programul de liniste nici n-as avea de ce ma plange, altfel e cam greu de adormit copiii in diverse sunete. Pe de alta parte sunt constient de faptul ca noi facem mai mult zgomot, am 2 copii de 1 si 3 ani, dar noi dormim atunci cand este de dormit. Si pe deasupra ma pot consola cu faptul ca peste cativa ani poate vor invata pianul sau chitara... :))