Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Donare 2% din impozit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Donare 2% din impozit

Bună ziua, nevastă mea a dorit să doneze cei 2 % din impozit, de aceea s-a dus la o societate și a cerut formularul. La completare a văzut că are nevoie și de fișa fiscală de pe anul trecut, așa că s-a dus la locul ei de muncă ca să-l ceară. Acolo i s-a spus că această fișă nu se mai eliberează și cei de la finanțe știu pe baza CNP-ului ce sumă să acorde din impozit. S-a dus să-și depună hârtia și acolo i-a fost refuzată deoarece fără fișa fiscală nu au ce face. Întrebare : care este procedura?
Vă mulțumesc.
Multumesc ana-cer pt.lamuriri!:)
Pentru a completa si depune formularul 230 prin care doriti directionarea 2% din impozitul pe venitul sub forma de salariu catre un ong, nu mai e nevoie de altceva decat de acest formular 230 depus la registratura administratiei fiscale de domiciliu.
gabics a scris:

Bună ziua, nevastă mea a dorit să doneze cei 2 % din impozit, de aceea s-a dus la o societate și a cerut formularul. La completare a văzut că are nevoie și de fișa fiscală de pe anul trecut, așa că s-a dus la locul ei de muncă ca să-l ceară. Acolo i s-a spus că această fișă nu se mai eliberează și cei de la finanțe știu pe baza CNP-ului ce sumă să acorde din impozit. S-a dus să-și depună hârtia și acolo i-a fost refuzată deoarece fără fișa fiscală nu au ce face. Întrebare : care este procedura?
Vă mulțumesc.

Formularul tip 230 sau tip 200 se ia de la organul fiscal sau de pe Internet sau de al ONG care urmeaza sa fie beneficiarul, nu de la o "societate" fie ea si angajatorul acelei persoane care vrea sa faca directarea. Ba e chiar bine sa nu stie angajatorul daca si cui vrea sa directeze angajatul cei 2%, ca va fi tentat sa faca presiuni sa ii directeze la cine vrea conducerea firmei ( de ex. multe firme si-au facut propriile ONG-uri "corporatiste" in care vireaza sponsorizari si preseaza salariatii sa vireze cei 2%). Oricum v-au dat un formular airurea, care nu mai e valabil de multi ani, daca pe el scria ca ar trebui anexate fise fiscale, deci ori habar nu au aia, ori si-au batut joc de Dvs. E corect ca nu mai exista fise fiscale, si la organul fiscal aia ori sunt incompetenti ori abuzivi daca au refuzat sa preia formlarul 230 sau 200 fara fisa fiscala. Va recomand sa ii faceti reclamantie la conducere si totodata si planere penala functionarului care v-a refuzat, pentru ca este un abuz grosolan, fiind foarte usor pentru acel functionar, daca nu cunoaste legea, sa verifice care sunt regulile si sa vada ca nu e nevoie de nicio fisa fiscala.... Am auzit de multe abuzuri, dar asta e chiar prea de tot.... insa o parte din vina o are si contribuabilul daca a mers cu un formular nevalabil, pe care mai scria inca de fise fiscale....