Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Plata Hotarari judecatoresti invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Plata Hotarari judecatoresti invatamant

Buna ziua! As vrea sa stiu si eu daca nu s-au efectuat pe primul trimestrul plata integrala (1/4 din suma totala aferenta a primului trimestru) deoarece nu s-au dat fonduri suficiente la buget pentru HJ cine este responsabil pentru aceasta situatie. In judet sunt doar cateva scoli care nu au platit integral 1/4 din suma cum prevede OUG 103/14.11.2013 si instructiunile MEN. Celelalte scoli, adica majoritatea covarsitoare, au facut plata prin transferarea banilor din semestrul Iv in semestrul I.
Din punctul meu de vedere s-a incalcat executarea hotararilor judecatoresti. Este cineva responsabil?
in ce masura cineva care nu a fost inclus pe acele liste ale sindicatului ca parte din proces cum isi poate revendica drepturile...pt ca totusi fiecare s/a constituit parte din aceste procese la initiativa sindicatelor ...in plus cum se pot revendica dreptrui pe care unii nu le primesc pe ambele HJ. respectiv 221 si 330 si altii in aceeasi institutie le primesc?