Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Timbrare Cerere de Chemare in Judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Timbrare Cerere de Chemare in Judecata

Buna ziua!

Va rog s ama ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:

Vreau s adepun o cerere de chemare in judecata (pentru uzucapiune) si nu stiu cum s-o timbrez - cu timbru judiciar (de la Posta) sau depun cererea si instanta imi comunica valoarea taxei de timbru sau ambele?

Cu multumiri pentru sprijin,
SMARIN
@ smarin

Ce este corect? :) Din ceea ce scrieți rezultă că activitatea dvs. de consilier juridic nu presupune și reprezentarea angajatorului în instanță (asta este doar o constatare - nu le putem face pe toate).

Reiau: trebuia să primiți pe loc număr de dosar, nu număr de înregistrare. Instanțele nu dau numere de înregistrare iar eu am scris numai despre numărul de dosar (mai exact spus, numărul unic de dosar). Pe cerere vi s-a pus data primirii – așa procedează toate instanțele din țară. Din ceea ce ați scris rezultă că dosarul nu a fost înregistrat în aceeași zi în sistemul ECRIS, iar pentru asta trebuiau să existe motive. Erați în drept să întrebați de ce nu vi se dă și numărul de dosar pe loc. Mie, de exemplu, mi s-a întâmplat să ”prind” un moment în care nu funcționa ECRIS-ul.

@ adriana_c

Să ne înțelegem din start: discuția a plecat de la numărul de dosar. Domnul smarin a scris că ”Numarul de dosar (… ) il primesti acasa prin Posta Romana (… ), desi credeam ca practica este sa-mi dea numarul de dosar”. La aceste afirmații dvs. ați răspuns: ”Pe portalul instantelor de judecata, dosarul va primi numar dupa o zi sau doua”. Nu discuta nimeni despre portalul instanțelor, iar dacă ați vrut să spuneți că dosarele se înregistrează în ECRIS, ca regulă, la câteva zile după ce au fost primite, vă aduc la cunoștință că sunteți într-o gravă eroare.

adriana_c a scris:
In practica, pe portalul instantelor, dupa o zi sau doua apare numarul dosarului.

Confundați acordarea numărului unic de dosar în aplicația ECRIS cu preluarea datelor din această aplicație pe portal, preluare care se face zilnic, în mod automat. Mai multe, aici:
[ link extern ]

Exemplul pe care mi l-ați dat este lipsit de relevanță. Faptul că, pe portal, apare data ultimei modificări la o o zi după data înregistrării nu înseamnă că dosarul a fost înregistrat în ECRIS la data care apare pe portal ca fiind data ultimei modificări. Nici măcar nu înțeleg ce anume stă la baza acestei conexiuni. Modificările pe portal se pot face din mai multe motive și nimeni nu poate ghici care au fost acelea.

adriana_c a scris:
Nici la judecatoria din zona in care locuiesc nu se primeste numar de inregistrare atunci cand se depune o cerere de chemare in judecata; la tribunal se da numar de inregistrare care este insa diferit de numarul dosarului, asa cum apare pe portal.

Nicio instanță din România nu dă numere de înregistrare pe cererile de chemare în judecată. Eu nu cred că tribunalul din zona în care locuiți face asta, dar, dacă o face, este unic în țară și nici nu are justificare legală pentru ce face.

adriana_c a scris:
Cererea de chemare se depune la registratura, la judecatorul de serviciu, apoi se aplica stampila instantei, fara a se primi numar de dosar. Pe portal nu apare numarul dosarului in aceeasi zi in care se depune cererea, ci dupa o zi sau doua.

Judecători de serviciu nu mai există de câțiva ani.

Repet, numărul de dosar, ca regulă, se dă pe loc, conform art. 93 din Hotărârea C.S.M. nr. 387/2005. În ziua în care dosarul primește număr unic în aplicația ECRIS el este vizibil pentru a fi preluat pe portalul instanțelor, portal care se actualizează zilnic.

Însă discuția aceasta a pornit nu de la portalul instanțelor ci de la acordarea numărului unic de dosar în aplicația ECRIS.

adriana_c a scris:
Cred ca motivul pentru care nu se primeste numar de dosar atunci cand se depune cererea de chemare în judecată este faptul ca numar din aplicatia ECRIS se primeste dupa ce mai intai se stabileste obiectul cauzei de catre grefier.

Repet, numărul de dosar, ca regulă, se primește în ziua în care se depune cererea de chemare în judecată, iar generalizarea dvs. (”nu se primește număr” ) nu este justificată de absolut nimic. Mi se pare mult prea mult să generalizați la modul acesta, în special având în vedere faptul că, probabil fără să vă dați seama, acuzați tot personalul auxiliar al instanțelor că nu respectă dispozițiile Hotărârii CSM nr. 387/2005 pe care le-am citat în primul meu mesaj.

În cadrul compartimentului ”Registratură” al unei instanțe îşi desfăşoară activitatea și grefieri.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Gabriela Pintea a scris:

@ smarin

Ce este corect? :) Din ceea ce scrieți rezultă că activitatea dvs. de consilier juridic nu presupune și reprezentarea angajatorului în instanță (asta este doar o constatare - nu le putem face pe toate).

Reiau: trebuia să primiți pe loc număr de dosar, nu număr de înregistrare. Instanțele nu dau numere de înregistrare iar eu am scris numai despre numărul de dosar (mai exact spus, numărul unic de dosar). Pe cerere vi s-a pus data primirii – așa procedează toate instanțele din țară. Din ceea ce ați scris rezultă că dosarul nu a fost înregistrat în aceeași zi în sistemul ECRIS, iar pentru asta trebuiau să existe motive. Erați în drept să întrebați de ce nu vi se dă și numărul de dosar pe loc. Mie, de exemplu, mi s-a întâmplat să ”prind” un moment în care nu funcționa ECRIS-ul.

Toate aceste lucruri le stiu... Doamna nu a binevoit sa "presteze" respectarea normelor legale... C'este la vie!

Asteptam Posta. Postasul sa nu aiba elementul muncii?

Eu pe astfel de persoane le-as concedia fara sa clipesc. Nu am vrut sa fac valuri...de ce? pentru ca judecatorii si personalul auxiliar se cunosc, mai ales la o judecarioara ca la Bolintinu' din Vale...si e mai bine fara valuri.
Constantin-Sinel MARIN, Consilier juridic
~ Conținut șters la cerere ~