Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Divulgare de secret de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Divulgare de secret de serviciu

Am primit ,convocare la comisia de disciplina din fabrica deoarece am postat pe facebook intr-o discutie cu alti colegii,parerea mea despre un sef si zvonul care a fost in legatura cu venitul lui pe luna decembrie. In contract scrie urmatoarele'' obligatia de a respecta secretul de serviciu,, si "de a pastra confindetialitatea tuturor datelor,procedeelor si informatiilor de care ia cunostinta direct in timpul desfasurarii activitatii in societate''.Eu nu am acces la aceste date,respectiv,salariul.Ce pot face? Multumesc pentru intelegere.
In cursul cercetarii disciplinare prealabile aveti dreptul sa formulati si sa sustineti toate apararile in favoarea dvs si sa oferiti persoanei imputernicite sa realizeze cercetarea toate probele si motivatiile pe care le considerati necesare, precum si dreptul sa fiti asistat, la cererea dvs, de catre un reprezentant al sindicatului al carui membru sunteti.

Chiar daca art. 251 alin. (4) din Codul muncii , face referire la dreptul partii de a fi asistat de un reprezentant al sindicatului al carui membru este, in continutul acestui articol se mentioneaza si faptul ca salariatul are dreptul sa formuleze si sa sustina toate apararile in favoarea sa, asa incat dreptul la o aparare efectiva nu exclude, ci dimpotriva, permite asistarea sa de un avocat (a se vedea in acest sens Decizia Civila nr. 1178/R/2009 a Curtii de Apel Bucuresti, Sectia a VII-a civila si pentru cauze privind conflicte de munca si asigurari sociale)

Fiti mai atent cu comentariile de pe Facebook. Chiar daca nu e vorba de divulgare de date confidentiale, in baza RI v-ar putea incadra probabil la o alta abatere disciplinara.
Comentariile pe un site de socializare pot constitui abateri disciplinare, decat daca sunt prevazute in reg.intern aspecte legate de normele de comportament.

Codul muncii nu face referire la normele de comportament, insa acestea trebuie respectate de salariat, sub sancţiunea răspunderii disciplinare.
Obligaţia de a respecta normele de comportare se poate deduce, pe de o parte, din ansamblul dispoziţiilor legale, iar pe de altă parte din prevederile art. 5 din Codul muncii, care consacră principiul egalităţii de tratament, precum şi din dispoziţiile art. 6 din acelaşi cod, relative la respectarea demnităţii şi conştiinţei salariatului.