Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestare concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestare concediere individuala

Care este termenul in care pot contesta o concediere individuala?
Acest termen se aplica din momentul primirii preavizului sau a deciziei de concediere?
Unde fac aceasta contestatie?
Multumesc
Nu cred ca este gresit. Sunt articole si in sensul mentionat de mine :

[ link extern ]

Niciunul din articolele indicate de dvoastra nu arata ca dispozitiile legii dialogului social ar abroga prevederile codului muncii, ci le completeaza.

Cum spuneam, eu am facut o recomandare tocmai data fiind existenta acestor norme aparent divergente, desi este adevarat ca dispozitiile legii dialogului social prevaleaza, fiind o norma juridica ulterioara codului muncii,
Multumesc pt raspunsuri, dar mai am o neclaritate.Am luat la cunostiinta prin preaviz sau prin decizia de concediere?
Prin decizia de concediere. De la data comunicarii acesteia incepe sa curga termenul de preaviz.
As avea nevoie de un sfat in aceasta problema.Eu am fost concediat prin conderiere individuala(art 65), invocanduse reorganizarea societatii.Din departamentul in care fac parte mai sunt inca 5 colegi si urmeaza sa se mai angajeze un sef de departament in urmatoare perioada.Societatea este una care are un profit mare, iar angajari pe diverse posturi se fac aproape zilnic.Societatea nu mi-a oferit un alt post, sau cel putin nu ma pus sa semnez o hartie prin care mi s-a oferit un alt post.Motivul real al concedierii este faptul ca studiile mele nu sunt compatibile cu functia pe care o am, cea de inspector de protectia muncii, desi in ultimii 5 ani am lucrat pe aceasta functie in aceiasi societate.
Intrebarea mea este daca as avea vreo sansa sa castig in instanta contra societatii?
Multumesc anticipat.