avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum ma pot asigura ca apartamentul ramane mobilat si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum ma pot asigura ca apartamentul ramane mobilat si utilat dupa cumparare

Vreau sa cumpar un apartament pentru care platesc ceva bani in plus pentru ca vanzatorul il vinde mobilat si utilat.
Cum ma pot asigura ca proprietarul chiar lasa mobila si electrocasnicele dupa ce pleaca ?
Daca contractul este bine redactat nu ar exista probleme.
Din acest motiv ar fi de preferat sa mergeti la avocat pentru aceasta problema.
Anexa este de fapt un contract si in mod normal notarul ar trebui sa includa in contract.
Sau, notarul o numeste anexa dar este de fapt un contract separat.
Problema redactarii contractului in conditii optime ar trebui sa va intereseze in primul rand deoarece avocatul stie cam toate chichitele care se pot face in timp ce notarul va face un act tip fara sa il intereseze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal bunuri la vanzare-cumparare apartament jomini jomini Doresc sa cumpar un apartament. Am semnat antecontractul si am negociat (verbal) ca in pretul stabilit sa ramana in apartament mobila si electrocasnicele. ... (vezi toată discuția)
Optiuni pentru a ne asigura ca proprietarul nu va fura mobila din apartamentul pe care il vinde vioricaw vioricaw Buna ziua Ce optiuni avem pentru a ne asigura ca proprietarul nu va fura mobila din apartamentul pe care il vinde? Mobila valoreaza in acest caz in jur de ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa mobilata. proprietarul ia mobila inapoi dupa semnare. Tolius Tolius Buna ziua, Am cumparat recent o casa mobilata si utilata. Dupa semnarea contractului proprietarul a zis ca vrea sa ia mobila de bucatarie: blaturile, ... (vezi toată discuția)