Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate face avort fara sa stie parintii daca este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate face avort fara sa stie parintii daca este minora?

salut, prietena mea cred ca este gravida , ea il are doar pe tatal ei care si asa o bate si nu se intelege cu el , problema e daca poate sa faca avort fara sa stie el , pentru ca daca ar afla ar fi foarte rau , af bateao si cine stie ce ar putea sa mai faca , mentionez ca el si bea cam mult.
Din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III: Acordul pacientului informat):

Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Minorii isi pot exprima consimtamantul in absenta parintilor sau reprezentantului legal, in urmatoarele cazuri:

a) situatii de urgenta, cand parintii sau reprezentantul legal nu pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;

b) situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.

Pana la urma, are sau nu 16 ani ?
N-o avea fata parinte bun , dar si cu ai dvs mi-e rusine.
Orice varsta ar avea, mergeti cu fata si mama la medic.
Nu mai deschideti subiecte noi pe tema asta, continuati unul din cele incepute !
nu are 16 ani , in septembrie face 16 , si mama nu are si cu tatal v-am explicat situatia.
Mergeti la medic, sunt convinsa caa veti gasi un medic care sa faca actul medical fara sa instiinteze parintele.
Inchid subiectul.