Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cind transmit in Revisal incetarea unui CIM pt.absente ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cind transmit in Revisal incetarea unui CIM pt.absente nemotivate?

Un salariat lipseste nemotivat din 21.05.L-am convocat pt.cercetare disciplinara(prin posta) pe 13.06.Nu a venit,deci pot sa-i desfac contractul de munca cf.art.248,alin.1 litera e.
Nu stiu insa cu ce data fac decizia si cand transmit Revisalul,pt.ca,cf.art.77,produce efecte de la data comunicarii.Adica,decid azi,18.06 ca incepand 23.06,sa zicem(trimit prin posta pe 19,primeste pe 23,teoretic) si tot pe 23 trimit la Revisal.
E bine?
va multumesc!
in acest caz putem proceda astfel: (absenteaza din 01.03)
- am intocmit referatul costatator in 31.03 - acesta trebuie comunicat salariatului?
- am transmis convocarea in 06.04 prin Posta cu confirmare de primire pentru prezentare la sediul societatii in 14.04
--- daca nu se prezinta la sediu in data respectiva putem intocmi decizia de concediere in acea zi?
- apoi comunicam decizia si operam in revisal la data primirii confirmarii de primire a deciziei? cu data incetarii mentionate in decizie?
---daca se prezinta la sediu se poate ajunge la o intelegere si se poate incheia cim cu acordul partilor?
- am intocmit referatul costatator in 31.03 - acesta trebuie comunicat salariatului?

Nu se comunica salariatului.

- am transmis convocarea in 06.04 prin Posta cu confirmare de primire pentru prezentare la sediul societatii in 14.04
--- daca nu se prezinta la sediu in data respectiva putem intocmi decizia de concediere in acea zi?

Se poate finaliza cercetarea disciplinara daca salariatul nu se prezionta la comisia de disciplina la data convocarii.

- apoi comunicam decizia si operam in revisal la data primirii confirmarii de primire a deciziei? cu data incetarii mentionate in decizie?

In REVISAL incetarea c.i.m. se transmite la data incetarii c.i.m.

---daca se prezinta la sediu se poate ajunge la o intelegere si se poate incheia cim cu acordul partilor?

Da, se poate ajunge la o intelegere cu salariatul , in acest sens.