avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cind transmit in Revisal incetarea unui CIM pt.absente ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cind transmit in Revisal incetarea unui CIM pt.absente nemotivate?

Un salariat lipseste nemotivat din 21.05.L-am convocat pt.cercetare disciplinara(prin posta) pe 13.06.Nu a venit,deci pot sa-i desfac contractul de munca cf.art.248,alin.1 litera e.
Nu stiu insa cu ce data fac decizia si cand transmit Revisalul,pt.ca,cf.art.77,produce efecte de la data comunicarii.Adica,decid azi,18.06 ca incepand 23.06,sa zicem(trimit prin posta pe 19,primeste pe 23,teoretic) si tot pe 23 trimit la Revisal.
E bine?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:07, 6 Aprilie 2015
va multumesc!
in acest caz putem proceda astfel: (absenteaza din 01.03)
- am intocmit referatul costatator in 31.03 - acesta trebuie comunicat salariatului?
- am transmis convocarea in 06.04 prin Posta cu confirmare de primire pentru prezentare la sediul societatii in 14.04
--- daca nu se prezinta la sediu in data respectiva putem intocmi decizia de concediere in acea zi?
- apoi comunicam decizia si operam in revisal la data primirii confirmarii de primire a deciziei? cu data incetarii mentionate in decizie?
---daca se prezinta la sediu se poate ajunge la o intelegere si se poate incheia cim cu acordul partilor?
- am intocmit referatul costatator in 31.03 - acesta trebuie comunicat salariatului?


Nu se comunica salariatului.

- am transmis convocarea in 06.04 prin Posta cu confirmare de primire pentru prezentare la sediul societatii in 14.04
--- daca nu se prezinta la sediu in data respectiva putem intocmi decizia de concediere in acea zi?


Se poate finaliza cercetarea disciplinara daca salariatul nu se prezionta la comisia de disciplina la data convocarii.

- apoi comunicam decizia si operam in revisal la data primirii confirmarii de primire a deciziei? cu data incetarii mentionate in decizie?


In REVISAL incetarea c.i.m. se transmite la data incetarii c.i.m.

---daca se prezinta la sediu se poate ajunge la o intelegere si se poate incheia cim cu acordul partilor?

Da, se poate ajunge la o intelegere cu salariatul , in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere disciplinra Ibi88 Ibi88 Buna seara, care este procedura de concediere disciplinara a unei salariate daca are CIM suspendat in Revisal pentru absente nemotivate? Mentionez ca s-a ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract de munca potarnichegalbena potarnichegalbena Buna ziua, un angajat a solicitat suspendarea CIM cu acordul partilor,pana in data de 11.04, de atunci nu s a mai prezentat la serviciu si nici nu mai raspunde ... (vezi toată discuția)
Abs nemotivate alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna seara, Am urmatoarea problema: un salariat lipseste nemotivat din data de 12.12.2012, vineri 14.12.2012 am primit si inregistrat referatul, cu data de ... (vezi toată discuția)