Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungirea contract determinat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungirea contract determinat

buna ziua ...sunt angajat al operei nationale din 1998 cu contract pe perioada determinata si am peste 15 prelungiri la contract din acel moment . intrebarea mea este urmatoarea ; exista vre-o reglementare in codul muncii care obliga angajatorul sa ma treaca din contract determinat in contract nedeterminat avand in vedere vechimea si numarul de prelungiri ? multumesc anticipat
Ati tras o concluzie eronata, intrucat nu am spus ceea ce dvs ati inteles. Reiterez ceea ce am spus:

- nu exista obligatia legala in sarcina unui angajator sa va modifice durata unui c.i.m. din determinata in nedeterminata

- Codul Muncii nu limiteaza numarul de prelungiri inauntrul duratei maxime pentru care se poate incheia un c.i.m. pe durata determinata (36 luni).

De asemenea, nu exista nicio discriminare .Un angajator poate incheia orice tip de c.i.m. Orice persoana este libera in alegerea locului de munca si a profesiei, meseriei sau activitatii pe care urmeaza sa o presteze.

p.s.
Incheierea c.i.m. este una, iar prelungirea c.i.m. este alta . Nu le confundati.