Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit la banca in franci elvetieni
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit la banca in franci elvetieni

sunt in imposibilitate de plata din cauza diferentei intre cursul curent si cel din momentul contractarii imprumutului. Ce este de facut?

in cazu CHF, clientilor nici macar nu li s-a comunicat (obligatie legala!) evolutia viitoare a CHF/EURO pe care profesionistul-banca o cunostea (asta e si esenta motivarii sentintei din croatia), ca daca li se comunica nu lua nimeni astfel de credit (nici in romania).
mai mult, au fost ademeniti cu dobanzile (mici-mici, ca s-a recuperat astronomic "din curs"- de care banca avea cunostinta de la data acordarii "imprumutului").
escrocherie, cum am mai spus, de 2 bani (pe romaneste).

gi-jane2, moderator