Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendarea permisului de conducere dupa 5 ani ....
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendarea permisului de conducere dupa 5 ani ....

Buna ziua !

Am cautat, in prelabil, un raspuns la situatia in care ma gasesc, dar nu am putut lega nici unul dintre subiectele de pe acest forum de problema mea.

Situatia la obiect :
- in data de 11.10.2009, am fost surprins de radar cu 164 km/h undeva linga Constanta, in afara localitatii;
- am semnat procesul verbal, am predat permisul, am luat dovada;
- am depus contestatie, cu certificatul de grefa am ridicat permisul;
- procesul s-a derulat in continuare;
- in data de 19.10 2011, instanta mi-a respins plingerea, deci sanctiunea a intrat in efect.

Astazi, adica 20.08.2014, primesc comunicare de la politia rutiera Constanta, prin care mi se aduce la cunostinta ca suspendarea dreptului de a conduce intra in vigoare din data de 11.09.2014.
Sa-mi fie iertata lipsa cunoasterii legislatiei, dar ceva nu e in regula.

Intrebarile mea sint :
- cum este posibil ca sentinta sa fie definitiva in 2011 si sa-mi fie aplicata sanctiunea in 2014 ???
- nu este legal si normal ca sanctiunea sa intre automat in vigoare de la data sentintei, intrucit pina atunci era suspendata, dat fiind procesul pe rol ?

Ce se poate face in acest caz ?
Deci, ca sa intelegem mai bine, de indata ce ai pierdut procesul in care ai contestat procesul verbal, dupa ce hotararea ramane definitiva, trebuie sa predai permisul, in termen de 15 zile. Pana aici totul e clar. Sa spunem ca nu o faci, din varii motive. Prin urmare, in caz ca Politia te identifica in trafic, ai sau nu DREPTUL sa conduci vehicule?
1. Daca raspunsul e nu, omul nostru are mare dreptate si el a inteles ca legea isi bate joc de cetateni.
2. Daca raspunsul e da, atuinci este foarte simplu si el trebuie sa accepte.
~ Conținut șters la cerere ~
lucianminea,
domnule draga, multe trupuri cazute in lupta cu logica!
Ma bucur sa gasesc pe cineva de aceeasi parere cu mine.
Epopeea mea, din pacate, abia acum incepe.
danciumf, utilizator