Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Intrebari pentru avocati?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Intrebari pentru avocati?

Buna ziua simati avocati ! Sper ca nu deranjez pe nimeni, dar as dori sa stiu si, in afara de ce prevede legea 51, cum se procedeaza pentru a ajunge avocat ? Adica, ca stagiar se plateste ceva avocatului definitiv? Acele taxe destul de mari mult auzite prin popor. Trebuie sa "ai" un avocat definitiv inainte de a da examen in barou? Care este exact procedura nescrisa ?? Rog raspunsuri cat mai realiste si cinstite daca se poate. Multumesc !
evadne24, daca ai fi citit si pagina precedenta ai fi gasit raspunsul la dilemele tale, dar iaca mai pun odata - traiasca zeul copy-pasteului :P

de anul acesta se preconizeaza schimbari. care, nu stiu.
pana anul trecut a fost cam asa:
a) la avocati: te inscrii, sustii examenul (anul trecut la : Legea 51 oral, drept civil, penal, procesual civil si procesual penal scris, sinteza). nota de promovare este 7. dupa promovare primesti o decizie de admitere in profesie care este valabila 2 ani, timp in care trebuie sa iti gasesti un avocat coordonator, la care urmezi stagiu tot 2 ani. In paralel este bine sa urmezi cursurile INPPA pentru ca inveti multe si de asemenea ai si un examen de absolvire mai usor, examen ce echivaleaza cu examenul de definitivat dat la Barou, care este mai greu.
dupa acesti doi ani, si promovarea acestui examen, devii avocat definitiv dar dreptul de a lua stagiari si de a pune concluzii la ICCJ il vei avea dupa alti 6 ani.
b) la consilieri juridici: aici esti angajatul unei soceitati comerciale sau al unei institutii publice sau a unui ONG. dupa angajare, te duci la Uniunea Colegiilor Consilierilor Juridici-filiala judetului tau sau a mun. Buc, si te inscrii pentru a deveni stagiar. si aici urmezi ceva cursuri si prezinti ceva referate si sustii examen de definitivat, cu referat de la un consilier juridic mai experimentat. poti sa nici nu te inscrii (inca) in nicio uniune, dar aici totul e pe teren alunecos si foarte discutabil asa ca nu recomand, mai ales cuiva fara prea multa experienta, sa nu se inscrie in UCCJ.
c) la INM si la notari stiu cam in ce consta admiterea, dar netrecand personal prin acestea las pe altcineva sa explice.
Bafta!
Multumesc pentru raspuns!
Că tot suntem (viitori) jurişti cel mai bine e să iei legile în mână şi să le citeşti. Aşa tot întrebând una alta, nu se mai înţelege nimic :) Trebuie să ne obişnuim de pe acum să ne răspundem mai întâi singuri la întrebări consultând legislaţia şi doar mai apoi să cerem confirmarea din partea celui experimentat. Dacă tot întrebăm pe alţii ne rămâne creieru' în stand-by. Baftă la licenţă.

Pana anul trecut a fost cam asa, in legatura cu pasii necesari pentru a deveni avocat (dupa raspunsul postat mai sus...)
a) la avocati: te inscrii, sustii examenul (anul trecut la : Legea 51 oral, drept civil, penal, procesual civil si procesual penal scris, sinteza). nota de promovare este 7. dupa promovare primesti o decizie de admitere in profesie care este valabila 2 ani, timp in care trebuie sa iti gasesti un avocat coordonator, la care urmezi stagiu tot 2 ani. In paralel este bine sa urmezi cursurile INPPA pentru ca inveti multe si de asemenea ai si un examen de absolvire mai usor, examen ce echivaleaza cu examenul de definitivat dat la Barou, care este mai greu.

Stie cineva daca au intervenit schimbari, sau anul acesta se procedeaza la fel? Multumesc anticipat!