Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copie audio inregistrare sedinte judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Copie audio inregistrare sedinte judecata

Buna ziua.

Va rog, vreau sa fac cerere pentru eliberarea unei copii a inregistrarii audio a sedintei publice - se elibereaza asemenea copii? care este procedura, va rog? trebuie depusa o cerere ? trebuie timbrata ? anexez si un CD blank ?

Multumesc !
Dacă încheierea de ședință diferă de ceea ce s-a menționat în caietul grefierului, se poate folosi înregistrarea audio a ședinței pentru rectificcarea încheierii.
Am omis sa fac precizarea ca aceasta s-a intimplat pe VCPC si in acel moment nu se inregistrau sedintele si de aceea am facut aceasta afirmatie intrucat logic ar fi daca nu se respecta ceea ce se arata in notele grefierului sa duca la nulitatea incheierii.NU?
E vorba de nulitate relativă, deci va trebui să dovediți că ați suferit o vătămare care nu poate fi înlăturată decât prin anularea încheierii respective.
Pe de altă parte, nulitatea relativă poate fi invocată doar până la primul termen, cu procedura de citare îndeplinită, de după neregularitatea respectivă Deci dacă a trecut acel termen nu mai puteți invoca nulitatea.
Am contestat verbal consemnarea, dar Instanta fie s-a eschivat si a schimbat subiectul, fie i-a "convins" pe martori ca au spus cum a dictat judecatorul, acestia fiind minori. Nu am facut scandal pe loc, stiind ca totul este inregistrat si se poate verifica ulterior.Am contestat si in scris la urmatorul termen, citand exact, dupa ce a ascultat inregistrarile, ce s-a omis si ce s-a consemnat eronat, solicitarea insa a fost fost respinsa.