Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Actionare banca in judecata - pierdere carte de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Actionare banca in judecata - pierdere carte de identitate autoturism

Bună ziua,

Acum 7 ani am apelat în calitate de P.F. la o finanțare (credit auto și nu leasing), pentru achiziționarea unui autoturism, de la o bancă importantă pe piața României. În luna februarie a.c., după plata ultimei rate, am solicitat returnarea cărții de identitatea a autoturismului (aceasta se păstrează în custodia băncii până la finalizarea creditului).

După nenumeroase solicitări, am fost informat de către Centrala băncii (pe email, după 6 luni de zile) că:
1. mi s-a pierdut cartea de identitate a autoturismului
2. și că vor deconta cheltuielile cu emiterea unui duplicat

După ce mi s-a emis o nouă carte de identitate a autoturismului, am solicitat suplimentar cheltuielilor efectuate, suma de 1000 de lei pentru stresul cauzat, timpul pierdut și totul din vina neglijenței lor.

Într-un final, după o lună de la trimiterea documentelor, am primit exact suma ce-mi deconta cheltuielile efectuate (268 lei), fără 1000 de lei suplimentar solicitată.

Întrebarea mea este dacă pot să acționez banca în judecată pentru obținerea de daune materiale suplimentare, pentru stresul, timpul pierdut ș.a.m.d. Mă deranjează mai ales faptul că nici măcar nu și-au cerut scuze, iar răspuns oficial cu privire la suma solicitată nu au catidicsit să-mi dea.

Mulțumesc,
Adrian
Posibil sa fi pierdut idea. Poate ca este hazardat sa visez la putina normalitate . Cineva imi spunea zilele trecte ca a primit bani de la compania aeriana care i-a ratacit bagajele pentru a-si achizitiona peste noapte cele necesare (pijamale, obiecte de uz personal si igiena). Si asta fara a fi nevoie de instanta.
In rRomania (dupa cum spui), clientului i se rade in nas daca indrazneste sa ceara fie respectat iar cei care gresesc sa isi asume greseala si sa plateasca .
Formula este "Da-ma in judecata daca nu-ti convine". Tocmai bazati pe ideea de blazare si renuntare. Iar daca cineva se mai revolta uneori i se raspunde cu "Ce dracu va treziti sa vreti drepturi si respect?"
Cam asta cred ca e ideea pe care spui am pierdut-o.
O uitasem de acum 2-3 luni de cand nu am intalnit-o.
Nu, ideea pe care ati pierdut-o e ca nu se pot cere daune morale dupa bunul chef, fara dovezi, ca asa ni se apleaca noua. Persoanele care trec prin prejudicii morale pe care nici imaginatia nu le poate concepe si care sufera zilnic episoade de lupta cu viata pentru supravietuire, cui trebuie sa se adreseze pentru a primi daune morale? Oamenii care se regasesc in scenarii crunte din cauza lipsei posibilitatilor financiare direct influentate de catre institutiile statului si sus-pusilor ce daune morale primesc?
Sa va "pictez" o idee?
O persoana care munceste de 12 ani in acelasi loc, platit cu salariul minim pe economie din care plateste si transport si mancare si cheltuieli, dat jos din autobuz si batut pentru ca nu si-a compostat biletul, ce daune morale primeste?
Un student provenit dintr-o familie saraca ce isi taraie zilele cu foi in brate, dornic sa invete si sa razbeasca, zilnic tinta prejudecatilor "colegilor" care si-au cumparat locurile de la buget si l-au impins pe el la taxa (pe care o plateste dintr-un job de rahat, part-time), ce daune morale primeste?

Normalitatea nu e stadiul in care daunele morale se acorda pentru putina inconvenienta, normalitatea e stadiul in care bunul simt si responsabilitatea exista iar daunele morale trebuie acordate celor care au intr-adevar daune morale.
savysb a scris:

Oamenii care se regasesc in scenarii crunte din cauza lipsei posibilitatilor financiare direct influentate de catre institutiile statului si sus-pusilor ce daune morale primesc?

Multi dintre ei primesc o bere si un mic inainte de alegeri.

savysb a scris:

O persoana care munceste de 12 ani in acelasi loc, platit cu salariul minim pe economie din care plateste si transport si mancare si cheltuieli, dat jos din autobuz si batut pentru ca nu si-a compostat biletul, ce daune morale primeste?

Poate reuseste sa isi depaseasca conditia si cu putin efort sa obtina mai mult decat salariul minim. Batut pentru ca nu a compostat? Sunt multe cai de rezolvare dar nu e cazul sa o lungim.

savysb a scris:

Un student provenit dintr-o familie saraca ce isi taraie zilele cu foi in brate, dornic sa invete si sa razbeasca, zilnic tinta prejudecatilor "colegilor" care si-au cumparat locurile de la buget si l-au impins pe el la taxa (pe care o plateste dintr-un job de rahat, part-time), ce daune morale primeste?

Este un student de admirat care sigur va pretui fiecare minut de scoala si va cauta sa obtina rezultate bune care ii vor fi de folos in viitor. Victoriile obtinute greu sunt mai pretuite iar el cu siguranta va fi un invingator.

savysb a scris:

Normalitatea nu e stadiul in care daunele morale se acorda pentru putina inconvenienta, normalitatea e stadiul in care bunul simt si responsabilitatea exista iar daunele morale trebuie acordate celor care au intr-adevar daune morale.

Putina inconvenienta ori mai multa incovenienta, cine o masoara? Daca te-am lovit doar usor peste ochi ori ti-am dat una mai tare dupa ceafa pot considera ca nu din vina mea te-ai dezechilibrat si te-ai lovit cu capul de stalp...Daca ti-am FURAT doar 100 de lei nu 10000 asa nu se poate numi chiar furt...
De bunul simt am pomenit si eu, dar bunul simt nu poate fi masurat si are diferite valori pentru persoane diferite. Dumneata ai descris niste situatii pe care ti le ofera viata, dar viata mai putem pune umarul si incerca sa o schimbam. Faptul ca persoanele despre care ai scris nu pot face ceva in sensul imbunatartirii situatiei nu inseamna ca nimeni altcineva nu are de ce sa nu incerce sa o faca si sa nu aiba dreptul sa o faca.