Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... s-a facut o dezmembrare gresita - ce sepoate face ?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

s-a facut o dezmembrare gresita - ce sepoate face ?

- 1 lot teren
- vreau sa cumpar oparte din teren
- pt. aceasta s-a facut o dezmembrare gresita
- cum pot schimba /corecta dezmembrarea ?
Se face corectare sau o alta /o noua dezmembrare ?
oanaportar a scris:

- va rog sa imi mai spuneti daca Actul de dezmembrare
nu a fost autentificat la notar
pe baza documentatiei de dezmembrare facuta de ing. cadatrist ,
OCPI va admite o alta Propunere a dezmembrarii ?
- vor fi ceva probleme ? Este posibil sa mi se respinga Cererea ? Si in ce conditii ?

Documentatia de dezmembrare care nu s-a finalizat cu act de dezmembrare incheiat la notar se anuleaza la cartea funciara. Mergeti cu toata documentatia (propunerea de dezmembrare, anexele 11 sau 1.35 , referatulde admitere al dezmembrarii, toate in original, precum si cu un extras de carte funciara de la documentatia mama-cea supusa dezmembrarii- )la cartea funciara unde veti completa un formular de anulare a documentatiei cadastrale.

Cam dupa o saptamana veti primi anularea documentatiei cadastrale insotita de un extras de carte funciara .
Cu acest extras de la lucrarea mama, veti putea face o alta dezmembrare.

Daca nu anulati intai prima dezmembrare veti primi respingere cand veti introduce noua lotizare.
1. - Joha: " fara act de dezmembrare autentic vi se va da Incheiere de respingere la Cartea Funciara. Refaceti documentatia cum trebuie faceti actul de dezmembrare autentic si se ocupa notarul de intabulare. "

- actul de dezmembrare nu l-am autentificat
pt. ca este gresit ( este facuta o dezmembrare pe care nu o doream
si nu pot sa cumpar bucata de teren pe care mi-o doream ! )

- eu vreau cu impreuna cu ing. cadastrist
sa corectez cumva sau
sa refac actul de dezmembrare dupa cum vreau sa cumpar teren
si abia dupa aceea il voi autentifica la Notariat, ...

- dupa cum spuneti dvs.,
ar insemna ca mai intai sa platesc la Notariat
autentificarea unei dezmembrari gresite, pe care nu mi-am dorit-o
si apoi sa refac documentatia ?
- Nu exista o alta cale de indreptare ?

2. - d_doinita mi-a dat o explicatie mai clara,
adica foarte clara.

Va multumesc tuturor pt. ajutor !
Acum stiu ce trebuie sa fac.

Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si o saptamana frumoasa !
Nu trebuie sa autentificati nimic. Nu ati inteles . V am si spus ca refaceti propunerea de dezmembrarea inregistrati o la OCPI si apoi faceti cadastru.
V am spus doar ca simpla inregistrare a documentatiei in vederea dezmembrarii nu este suficienta pentru intabulare.
Cititi cu atentie ce am scris.
1. - refacerea propunerii de dezmembrarea presupune un alt cost
sau intra in pretul dezmembrarii gresite facuta initial ?
2. - ce inseamna ? sau ce diferenta este intre:
- inregistrarea la OCPI a propunerii de dezmembrare
si cadastrul facut dupa aceea ?
A depune la OCPI noua propunere de dezmembrare
nu inseamna si ca este facut cadastrul ?
la intrebarea 1 nu va putem raspunde este o intrebare pe care i o adresati cadastristului si negociati cu el.
la intrebarea 2 iar nu ati inteles. Nu se mai face un alt cadastru, insasi propunerea de dezmembrare este cadastru celor 2 loturi ce vor avea doua carti funciare diferite. Deci, nu se poate face propunere de dezmembrare daca nu faci cadastru.
ContSters250994, utilizator