Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... s-a facut o dezmembrare gresita - ce sepoate face ?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

s-a facut o dezmembrare gresita - ce sepoate face ?

- 1 lot teren
- vreau sa cumpar oparte din teren
- pt. aceasta s-a facut o dezmembrare gresita
- cum pot schimba /corecta dezmembrarea ?
Se face corectare sau o alta /o noua dezmembrare ?
Buna ziua! In situatia unui teren arabil, cu mai multi mostenitori, fara iesire din indiviziune, este posibil sa se faca de catre unul , fara acceptul celorlalti mostenitori , dezmembrarea lotului? Cine este raspunzator de faptul ca s-a facut o dezmembrare fara acordul mostenitorilor? Va multumesc!
Nu. Dacă sunt mai mulţi moştenitori şi sunt coproprietari, nu se poate face dezmembrarea dacă nu este acordul dat de către toţi moştenitorii.
Răspunzător este cel care a făcut dezmembrarea, întrucât a văzut actele şi a ştiut că există mai mulţi proprietari ai aceluiaşi teren.
O asemenea dezmembrare se poate anula, dacă nu este acordul dat şi dacă este atacată de către unul dintre coproprietari.
In anul 1972 s-a făcut o dezmembrare pe apartamente a unui imobil trecandu-se cote părți greșite calculate gresit fara respectarea legii
Cum se pot rectifica cotele părți în divizie in CF?
Florea Aglaia, utilizator