Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Poate fi desfiintat postul unui angajat cat timp ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Poate fi desfiintat postul unui angajat cat timp acesta este in incapacitate temporara de munca?

Buna ziua. As vrea sa stiu daca este legal ca postul ocupat de o persoana sa fie desfiintat in perioada cat acesta se afla in incapacitate temporara de munca. Precizez faptul ca persoana in cauza a primit preaviz de concediere ( prin posta) si a intrat automat in incapacitate temporara de munca pe o perioada de 10 luni. La intoarcere postul ocupat de acesta nu mai exista in organigrama, fiind suprimat de angajator.
Este posibila o revocare a acelei decizii pana la pronuntarea instantei de judecata.
Ok. Multumesc din nou.