Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca (comert)
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca (comert)

Societatea in cauza a atins luna trecuta numarul de 21 salariati.Ca urmare, se impune intocmirea unui CCM. Aspectul mi-e strain, ca urmare, ii rog tare mult pe cei care-au trecut prin etapa aceasta, sa-mi ofere cateva indrumari.(model CCM, model de chemare la negociere a partlor, ce contine dosarul catre ITM, in cat timp trebuie depus de la atingerea numarului de 21 salariati).Multumesc! :)
Da, puteti face asa ceva .. sa lasati doar ceea ce nu afecteaza in mod direct buzunarul patronului...
Cum trebuie sa arate "acordul salariatilor de a prelungi negocierile" in ceea ce priveste CCM?
ACORD
Nr. ……….. din ……………………

S.C. ............................................, inregistrată la registrul comerţului /autorităţile administraţiei publice din ………………. sub numărul ………………………., cod fiscal……………….. telefon………………., reprezentată legal prin …………………, în calitate de ..................................,

şi

Sindicatul ...................................... / reprezentantii salariatilor ....................................

am încheiat prezentul acord prin care am convenit prelungirea duratei negocierii contractului colectiv de munca pana la data de ..........

Semnaturi ................................
Multumesc mult, dl. Vasile! You'are a lifesaver!:worthy: