Creștem împreună! Datorită vouă, comunitatea avocatnet.ro a înregistrat 12,8 milioane de vizite în primele 7 luni din 2025.
Revin cu intrebarea de mai sus modificata in sensul in care:
In 2012 am lucrat la o intreprindere cu contract pe perioada determinata si care il tot prelungeau din 3 in 3 luni. Pe 10 ianuarie 2013 am ramas insarcinata si conducerea s-a hotarat sa-mi prelungeasca CIM doar pentru a putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului dupa care am primit decizia de incetare a contractului. Acum beneficiez de acea indemnizatie de crestere a copilului timp de 2 ani. Fetita mea va implini 2 ani in data de 16 septembrie 2015, dar acum sunt din nou insarcinata si data posibila a nasterii este 05 noiembrie 2015 (depasind astfel CCC pe doi ani anterior cu o luna si doua saptamani).
Mentionez ca CCC este pe 2 ani de zile, adica pana in septembrie 2015.
Va rog sa-mi spuneti daca am sanse sa iau indemnizatie pentru noul bebe tinand cont ca CIM a fost pe perioada determinata. Daca nu, cum pot sa procedez pantru a beneficia de indemnizatie?
Va multumesc.