Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluarea personalului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluarea personalului

Buna ziua,

Nota finala in urma evaluarii performantelor individuale de catre angajator poate modifica drepturile salariale ale angajatului?
Mentionez ca sunt detasata la o institutie de stat unde personalul este contractual.

In asteptarea unui raspuns,

Va multumesc.
Nu. Un salariu se poate modifica doar prin act aditional, iar prin exceptie si unilateral prin decizia angajatorului (ca urmare a modif legii salariz, a sal minim, sanctiune disciplin).
Diminuarea unilaterala a salariului de incadrare, potrivit dispozitiilor Codului muncii, se poate realiza fie sub forma sanctiunii disciplinare, fie in cazul intreruperii / reducerii temporarare a activitatii, fie daca intervine un act normativ care sa impuna aceasta reducere.

In orice alta situatie modificarea salariului de baza necesita acordul salariatului, prin inccheierea unui act aditional la c.i.m..

Pe baza evaluarii nu poate diminua salariul de incadrare.

Din cate imi amintesc, in trecut , in sectorul bugetar , evaluarea ajuta la stabilirea salariului.