Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie reparatie gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie reparatie gard

Buna ziua,
doresc sa stiu daca am nevoie sa obtin autorizatie de constructive/reparative pentru un gard din beton si fier, care se deterioreaza, de asemenea doresc sa inlocuiesc partea de fier care este un model invechit cu bare de fier vericale?
va multumesc
Va puteti adresa cu o sesizare la Inspectoratul de Stat in Constructii, cred, daca la Primarie nu gasiti intelegere.

Acestia ii vor pune in vedere vecinului sa intre in legalitate cu actele, eventual primeste un avertisment sau amenda nu foarte mare.

Sa nu va inchipuiti ca vine cineva sa ii darame gardul, vecinul primeste posibilitatea de a intra in legalitate cu actele.

Daca nu vrea sau nu poate (=nu are acte pe acel teren) abia atunci se poate vorbi de indepartarea/mutarea constructiei.

Cat despre ce a zis Primarul din localitatea Dvs, nu e chiar asa.... dar intr-adevar sunt foarte putine cazurile in care cineva cere autorizatie pentru astfel de lucruri, aici nu e vorba numai de gard.. aceeasi procedura este necesara si pentru o magazie si pentru un cotet de pasari si pentru un foisor si chiar si pentru un WC in curtea din spatele casei... daca lucrezi cu fundatie de beton.
claudiu.lichi@gmail.com, utilizator
Bună seara o sa am probleme dacă am înlocuit gardul din lemn cu un gard de plasa de sarma? Menționez ca, gardul de scândură prutezise de tot. Este undeva la tara ce delimitează terenul meu cu cel al vecinului
Doar daca aveti probleme cu vecinul...eventual el ar putea sa reclame la Primarie (de la lipsa autorizatiei pana la faptul ca ati mutat gardul pe terenul lui). Daca nu reclama vecinul altcineva nu o va face si nici Dvs sa nu va laudati in localitate cu gardul nou.

Iar in caz de reclamatie, inca o data, nu va darama nimieni gardul, doar va pune sa faceti toate actele pentru el.
Nu am mutat gardul pe terenul lui a rămas tot acolo unde a fost cel vechi adică pe hotar este refăcut pe aceiași stalpi

claudiu.lichi@gmail.com a scris:

Doar daca aveti probleme cu vecinul...eventual el ar putea sa reclame la Primarie (de la lipsa autorizatiei pana la faptul ca ati mutat gardul pe terenul lui). Daca nu reclama vecinul altcineva nu o va face si nici Dvs sa nu va laudati in localitate cu gardul nou.

Iar in caz de reclamatie, inca o data, nu va darama nimieni gardul, doar va pune sa faceti toate actele pentru el.