avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie reparatie gard
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie reparatie gard

Buna ziua,
doresc sa stiu daca am nevoie sa obtin autorizatie de constructive/reparative pentru un gard din beton si fier, care se deterioreaza, de asemenea doresc sa inlocuiesc partea de fier care este un model invechit cu bare de fier vericale?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: stancalia , utilizator 23:10, 27 Octombrie 2018
Va puteti adresa cu o sesizare la Inspectoratul de Stat in Constructii, cred, daca la Primarie nu gasiti intelegere.

Acestia ii vor pune in vedere vecinului sa intre in legalitate cu actele, eventual primeste un avertisment sau amenda nu foarte mare.

Sa nu va inchipuiti ca vine cineva sa ii darame gardul, vecinul primeste posibilitatea de a intra in legalitate cu actele.

Daca nu vrea sau nu poate (=nu are acte pe acel teren) abia atunci se poate vorbi de indepartarea/mutarea constructiei.

Cat despre ce a zis Primarul din localitatea Dvs, nu e chiar asa.... dar intr-adevar sunt foarte putine cazurile in care cineva cere autorizatie pentru astfel de lucruri, aici nu e vorba numai de gard.. aceeasi procedura este necesara si pentru o magazie si pentru un cotet de pasari si pentru un foisor si chiar si pentru un WC in curtea din spatele casei... daca lucrezi cu fundatie de beton.
Ultima modificare: Luni, 9 Martie 2015
claudiu.lichi@gmail.com, utilizator
Bună seara o sa am probleme dacă am înlocuit gardul din lemn cu un gard de plasa de sarma? Menționez ca, gardul de scândură prutezise de tot. Este undeva la tara ce delimitează terenul meu cu cel al vecinului
Doar daca aveti probleme cu vecinul...eventual el ar putea sa reclame la Primarie (de la lipsa autorizatiei pana la faptul ca ati mutat gardul pe terenul lui). Daca nu reclama vecinul altcineva nu o va face si nici Dvs sa nu va laudati in localitate cu gardul nou.

Iar in caz de reclamatie, inca o data, nu va darama nimieni gardul, doar va pune sa faceti toate actele pentru el.
Nu am mutat gardul pe terenul lui a rămas tot acolo unde a fost cel vechi adică pe hotar este refăcut pe aceiași stalpi

claudiu.lichi@gmail.com a scris:

Doar daca aveti probleme cu vecinul...eventual el ar putea sa reclame la Primarie (de la lipsa autorizatiei pana la faptul ca ati mutat gardul pe terenul lui). Daca nu reclama vecinul altcineva nu o va face si nici Dvs sa nu va laudati in localitate cu gardul nou.

Iar in caz de reclamatie, inca o data, nu va darama nimieni gardul, doar va pune sa faceti toate actele pentru el.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizare reparație gard Ilie M Ilie M Bună seara, As dori sa știu dacă îmi trebuie autorizatie de construcție pentru reparația unui gard. Aceasta este amplasat intre 2 proprietăți și a ... (vezi toată discuția)
Anexa gospodareasca aleee_h aleee_h Am construit o copertina din lemn in lateralul si putin in spatele casei,pentru a depozita lemnele, fara fundatie, acoperita cu fasi de tabla, fara ... (vezi toată discuția)
Gard despartitor intre proprietati 040779 040779 Buna. In anul 2004 am facut un gard despartitor intre mine si vecinul meu. Acest gard este facut pe proprietatea mea si vecinul a sesizat primaria in legatura ... (vezi toată discuția)