Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Scoala soferi/obtinere permis, cu condamnare la OUG
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Scoala soferi/obtinere permis, cu condamnare la OUG

Buna ziua am si eu o intrebare, logodnicul meu a fost condamnat pentru conducere fara permis la o pedeapsa cu suspendare sub supraveghere, cunoastem faptul ca va trebuii sa treaca un an de la ultima condamnare pt a putea obtine permisul insa intrebarea noastra ar fi:
Anul se scurge pe data de 18 februarie 2015, ar putea spre exemplu sa inceapa scoala din Ianuarie si sa dea examenul in a doua jumatate a lunii februarie sau nu se poate inscrie nici in scoala pana in februarie la implinirea anului?
Nu a detinut niciodata permis doar a efectuat scoala de soferi
Dispozitiile art.116 din OUG 195/2002 nu sunt aplicabile in cazul sotului dvs, v-a trebui sa se reabiliteze pentru a obtine permisul de conducere.
Adica? ce inseaman asta? el are mai multe pedepse contopite toate cu suspendare pt aceiasi infractiune insa au fost fapte din trecut si au venit dosarelke toate odata dupa cativa nai
copiez aici decizia penala! el spera sa ia permisul in februarie insa mai are cativa ani bunei de suspendare:
n baza art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.p.p. condamnă pe inculpatul ---------Lucian la pedeapsa de 1 an și 6 luni închisoare. În baza art. 85 alin. 1 teza a II-a din OUG nr. 195/2002 cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.p.p. condamnă pe același inculpat la pedeapsa de 1 an închisoare. În temeiul art. 865 alin. 1 rap. la art. 85 alin. 1 C.p. anulează suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei de 2 ani închisoare aplicată prin s.p. nr. 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 București rămasă definitivă prin d.p. nr. 2281/18.11.2011 a Curții de Apel București, Secția I Penală. Descontopește pedeapsa rezultantă de 2 ani închisoare aplicată prin s.p. nr. 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 București rămasă definitivă prin d.p. nr. 2281/18.11.2011 a Curții de Apel București, Secția I Penală, înlătură sporul de 1 an închisoare și repune în individualitatea lor următoarele pedepse: 1 an închisoare aplicată în baza art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 cu aplic. art. 3201 alin. 7 C.p.p. (pedeapsă aplicată prin sp. nr. 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 București); 6 luni închisoare aplicată în baza art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002; 6 luni închisoare aplicată în baza art. 85 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 (pedepse aplicate prin s.p. nr. 1165/03.12.2010 a Judecătoriei Sectorului 1 București, definitivă prin d.p. nr. 454/01.03.2011 a Curții de Apel București, Secția I Penală); 1 an închisoare aplicată în baza art. 87 alin. 5 din OUG nr. 195/2002; 6 luni închisoare aplicată în baza art. 85 alin. 1 din OUG nr. 195/2002; 6 luni închisoare aplicată în baza art. 85 alin. 1 din OUG nr. 195/2002; 9 luni închisoare aplicată în baza art. 86 alin. 1 din OUG nr. 195/2002 (pedepse aplicate prin s.p. nr. 100/10.02.2010 a Judecătoriei Sectorului 6 București). Conform art. 33 lit. a și 34 lit. b C.p. contopește pedepsele aplicate prin prezenta sentință cu pedepsele aplicate inculpatului prin s.p. nr. 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 București rămasă definitivă prin d.p. nr. 2281/18.11.2011 a Curții de Apel București, Secția I Penală, astfel cum au fost descontopite anterior, în pedeapsa cea mai grea, aceea de 1 an și 6 luni închisoare, la care adaugă sporul de 1 an închisoare aplicat prin s.p. nr. 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sectorului 1 București, urmând ca inculpatul să execute, în final, pedeapsa de 2 ani și 6 luni închisoare. În temeiul 71 C.p. interzice inculpatului exercitarea drepturilor prev. de art. 64 lit. a teza a II-a și lit. b C.p. pe durata executării pedepsei. În baza art. 191 C.p.p. obligă inculpatul la plata sumei de 450 lei, cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 50 lei reprezintă onorariu av. oficiu. Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunțare. Pronunțată în ședință publică astăzi, 09.04.2013.
ATACATA CU RECURS SIO CASTIGAT:

Admite recursul. Casează sentinţa penală în parte cu privire la modalitatea de executare a pedepsei. În baza art.86 ind.1 C.p. Dispune suspendarea sub supraveghere a pedepsei rezultante de 2 ani și 6 luni închisoare pe durata termenului de încercare de 7 ani și 6 luni, ce se compune din pedeapsa aplicată la care se adaugă un interval de 5 ani stabilit de instanţă. În temeiul art.86 ind.3 C.p., pe durata termenului de încercare condamnatul trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte, la datele fixate conform programului de supraveghere întocmit de Serviciul de probaţiune de pe lângă Tribunalul București; b) să anunţe, în prealabil orice schimbare de domiciliu, reședinţă sau locuinţă și orice deplasare care depășește 8 zile, precum și întoarcerea; c) să comunice și să justifice schimbarea locului de muncă; d) să comunice informaţii de natură a fi controlate mijloacele lui de existenţă. Face aplicarea dispoziţiilor art.71 alin.5 C.p. Face aplicarea dispoziţiilor art.86 ind.5 alin.2 C.p. teza ultimă, termenul de încercare urmând a se calcula de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care s-a pronunţat anterior suspendarea condiţionată sub supraveghere, respectiv de la data rămânerii definitive a sentinţei penale 501/04.05.2011 a Judecătoriei Sector 1 București definitivă prin decizia penală nr.2281/18.11.2011 a Curţii de Apel București Secţia I penală. Menţine restul dispoziţi
Inseamna ca trebuie sa se reabiliteze pentru a sustine examenul de permis.
Dacă cel condamnat nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării executării pedepsei, el va fi reabilitat de drept, in cazul dvs dupa 7 ani si 6 luni, calculati de la 18.11.2011.
Adica nu poate da de permis timp de 7 ani?
Sunteti sigur de asta
Nu imi vine sa cred
La ultimul proces avocatul i-a spus ca va putea obtine permisul dupa un an, dupa ce a citit decizia!
alexandra31, utilizator