avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Numar ore lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Numar ore lucrate

Buna ziua!
As dori sa ma ajutati intr-o problema legata de numar efectiv de ore lucrate.
Cum se intocmeste un stat in cazul in care pentru un salariat cu un CIM in care numar de ore/zi este de 8, iar el a lucrat mai putin , ex: luni 6 ore, marti :8 ore, miercuri 6 ore , etc, in total in luna mai 120 de ore.
Mentionez ca, salariatul a lucrat mai putine ore deoarece, lucrarile care i-au fost incredintate atat au necesitat.
Va rog sa-mi spuneti cum o sa apara pe stat?
Ptr. luna Aprilie apare cu 20 zile lucrate , cu sal de incadrare cat e in CIM si cu salariu realizat mai mic?
daca asa o sa apara asa cum am mentionat mai sus, mai avem nevoie sa intocmim ceva acte ptr. ITM?
Va multumesc!!!!!



Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:46, 29 Noiembrie 2011
1. In foaia colectiva de prezenta se trece 8 ore. Pontajul nu este fisa de acord.
2. Colega mea, @grace_r, va spus ce zice legea. Nu este vina omului ca managementul este deficitar.
3. Nu puteti sa faceti cerere de CFP pentru 2 ore pe zi. daca aveti mai putin de lucru, lucrati 3 zile pe saptamana cate 8 ore si 2 zile in CFP.
4. "Inventiile" pe care doriti sa le puneti in practica sunt ilegale si s-ar putea sa va coste mai mult.
Multumesc tutror de ajutorul acordat
mimi23 a scris:

Multumesc tutror de ajutorul acordat

pentru ajutorul acordat, scuzati greseala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
NU vad de ce complicati situatia......... Angajatul s-a inteles cu angajatorul sa i se plateasca orele care le munceste.
Pontajul se va intocmi real adica daca a lucrat 6 ore se va ponta 6 ore.
Plata se va face conform pontajului adica la 120 de ore, iar ITM-ul nu are nimic de obiectat.

Daca lucrurile nu stau asa si angajatul este lezat in drepturile sale poate sa sesizeze ITM-ul, respectiv instanta.
Exact acest lucru vroiam sa stiu daca este posibil, daca este legal si daca trebuie sa intocmesc ceva ( decizie, act aditional,...)
Il rog pe colegul mihai-u sa-mi spun si o baza legala pentru ce a sustinut in "Pontajul se va intocmi real adica daca a lucrat 6 ore se va ponta 6 ore. Plata se va face conform pontajului adica la 120 de ore, iar ITM-ul nu are nimic de obiectat"

Alte discuții în legătură

Pontaj + salariu ContSters60781 ContSters60781 In ciuda faptului ca sunt atat de multe discutii pe aceasta tema, tot nu imi este clar. Nici o retinere salariala nu se poate face fara intreaga procedura a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, un angajator trebuie sa elibereze angajatului un document ... EugenGA EugenGA Buna ziua, un angajator trebuie sa elibereze angajatului un document pe care acesta trebuie sa îl semneze, dacă vrea sa îl treacă absent nemotivat? ... (vezi toată discuția)
Preaviz nelucrator mihaeladobrinoiu mihaeladobrinoiu Doresc sa stiu daca exista notiunea de preaviz nelucrator.Adica o societate comerciala decide sa concedieze un angajat si-i acorda cele 20 zile de preaviz pe ... (vezi toată discuția)