avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Evaziune fiscala pe motive ciudate!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Evaziune fiscala pe motive ciudate!!!

s-a dispus urmarirea penala ... retinandu-se in sarcina acestuia ca in perioada x-y a obtinut din efectuarea unor tranzactii cu cetateni chinezi venituri in suma de x , pe care nu le-a declarat organelor fiscale, sustragandu-se platii impozitului pe venit.

-in perioada respectiva aveam ceva bitcoins (moneda virtuala, care se schimba = vinde/cumpara prin asa zisi exchangeri) - pe care i-am schimbat, in mai multe tranzactii printr-un exchanger din hong-kong (china), primind bani reali ori prin western union ori prin transfer bancar.

ma trezesc la usa, dupa un an si jumatate !!! cu un inspector de la fraude???!!! care imi comunica ca mi s-a intocmit dosar penal pentru ca eu la vremea respectiva n-am declarat ca si venit acei bani -deci n-am platit impozit dupa ei

acum ma intreb eu -de unde pana unde se considera venit niste incasari in banca sau western union fie si de la niste cetateni chinezi???
mentionez ca am cerut copie la dosar -si EXACT asta, si fix numai atat este mentionat in dosar ca si motiv, deci nimic mai mult - NU EXISTA nicio referire sau dovada ca acei bani ar fi fost obtinuti ca si venit, am in dosar doar copii de la tranzactiile western si incasari bancare

- ESTE POSIBIL ASA CEVA? Chiar se poate impute cuiva -doar prin simplul fapt ca a incasat niste bani, ca acei bani ar fi fost un venit si trebuiau impozitati???

Astept pareri, sugestii, sau orice alt ajutor - daca stiti de cazuri concrete de genul sau similare, astept chiar si in mesaj privat orice idee, ce-mi poate fi de folos in cazul acesta - ma revansez daca e cazul

multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 22:47, 23 Ianuarie 2019
Sunt doua situatii:
- ati cumparat initial niste bitcoin si i-ati revandut ulterior, probabil cu un castig care nu s-a impozitat.
- ati produs niste bitcoin (prin prestare de servicii/vanzare platite online in bitcoins) pe care i-ati vandut apoi, deci ati realizat niste venituri care nu s-au impozitat.
In ambele cazuri ati fi datorat ceva bani la stat, ati facut evaziune fiscala, ciudat este cum au ajuns la Dumneavoastra...
Ar trebui sa veniti cu "extrasul bancar" de la bitcoin prin care sa dovediti ca in data de ati achizitionat moneda, ati pastrat-o o perioada de atata timp si ati schimbat-o din nou in lei. Nu conteaza ce este, am cumparat ceva = investitie, am vandut si am facut venit sau nu. Profitul = pret vanzare-pret cumparare. Profitul se impoziteaza.
nu e vorba de profit sau de cum am facut bitcoinii

intrebarea mea era - si este: de unde pana unde se considera venit niste incasari in banca sau western union fie si de la niste cetateni chinezi???
mentionez ca am cerut copie la dosar -si EXACT asta, si fix numai atat este mentionat in dosar ca si motiv, deci nimic mai mult - NU EXISTA nicio referire sau dovada ca acei bani ar fi fost obtinuti ca si venit, am in dosar doar copii de la tranzactiile western si incasari bancare

doar pentru simplul fapt ca ti-au intrat niste bani in banca - esti bun de plata la impozit?
+ partea "faina" e ca am dosar penal pt evaziune + "fapta" fiind veche de 2-3 ani am inteles pe langa impozit voi avea de platit si o gramada de penalitati.
Ultima modificare: Marți, 2 Decembrie 2014
cipri2014, utilizator
Dupa cum am spus, trebuie sa dovediti ca dumneavoastra ati achizitionat acele bitcoin-uri sau cineva din familie. Daca ati fost platit cu ele se considera venit si se impoziteaza.
Salut,

ti-ai rezolvat situatia cu presupusa "evaziune fiscala"?

imi poti da sfaturi legate de declararea profitului obtinut in urma vanzarii-cumpararii bitcoin?
trebuie sau nu declarat?
tu ce ai face acum daca ai fi in situatia de a retrage in contul bancar o suma de bani din vanzarea bitcoin?

Mersi

Alte discuții în legătură

Vanzare bitcoin cu taxe minime GeorgeLascaru GeorgeLascaru Buna ziua, Detin niste Bitcoini din 2010 cand pretul era foarte mic si as dori sa ii vand pe o cale legala, dar astfel incat taxele pe care le voi plati sa ... (vezi toată discuția)
Online business Brudici Brudici Salut. Impreuna cu un prieten as vrea sa deschid un website international de intermediere/vanzare/cumparare de bunuri virtuale. Am intrebari in legatura cu ... (vezi toată discuția)
Documentatie site + impozit venit bitcoin MNarcis MNarcis Buna ziua, As avea nevoie de o documentatie in privinta unui site online si impozitul pe venit din bitcoin. Nu sunt niste intrebari foarte dificile, lucruri ... (vezi toată discuția)