Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala

buna ziua!numele meu este marilena,am 53 de ani.am o mare nelamurire,care sperrrrr sa ma ajutati sa scap de ea! am lucrat 17ani si 3 luni dupa care m-am pensionat pe caz de boala,oferindumi-se gradul de invaliditate 2 si avand valoarea de 500 ron lunar.in 2013 la comisia de expertiza anuala m-i s-a dat gradul 3 din 2 cu o valoare a pensiei de 350ron lunar.in 2014 la comisia de expertiza m-i s-a dat inapoi gradul 2 cum a fost initial,dar valoare este de 350 ron lunar.intrebare mea este.este posibil asa ceva?gradul 3 de pensie si aiba aceeasi valoare cu gradul 2?si de ce?cum se calculeaza?eu normal ma asteptam sa am aceeasi bani adica 500 ron.va rog din suflet sa ma ajutati.va multumesc anticipat si astept cu mare nerabdare raspuns!
Buna seara ! As putea in decurul zilei de marti sa va trimit Deciziile si Cupoanele de pensie scanate sa vedeti Dumneavostra toate datele si sa pteti face calculele corect . Si unde as putea sa le trimit.
Multumesc mult pentru ajutorul acordat !

O seara placuta .
Daca in 09/12/2005 nu vi s-a acordat stagiu potential(asa spuneti)atunci calculele trebuiau sa fie:
12.65995:30(stagiul complet pe legea 19/2000)=0,42200 punctaj mediu anual
In 26/08/2013:
12,65995:32(stagiul complet pe legea 263/2010)=0,39562 punctaj mediu anual

0,66200 nu este posibil decat daca vi s-a acordat stagiu potential.
Daca ar fi fost o greseala de calcul a casei locale,atunci s-ar fi emis decizie de debit.

Cum si cand a aparut punctajul mediu anual de 0,66200 ?
Aveti aceasta decizie ?
buna seara. pe decizie nu imi apare acest punctaj dar pe cuponul de pensie din 04/13 avand gr2 imi apare punctaj 0.66200 .
pe cuponul de pensie din 06/14 gr3 imi apare punctaj 0,39562
pe cuponul de pensie din 10/14 gr 2 imi apare punctaj 0,39562
va rog din suflet dati-mi o adresa de mail sa va trimit toate doc scanate maine.va multumesc
Daca ati realizat doar 12,65995 de puncte si nu vi s-a acordat stagiu potential,atunci punctajul mediu anual pe legea 19/2000 trebuia sa fie de 0,42200,iar pe legea 263/2010 0,39562.
Daca pe legea 19/2000 vi se acorda stagiu potential atunci punctajul mediu anual ar fi fost de 0,72444.Eu nu am de unde sti cum s a ajuns la punctajul mediu anual de 0,66200.
Oricum unele cifre le-ati mai rotunjit.Aici nu merge cu asa ceva.Facem calcule in zadar.
Ca de ex:
Ati postat 500 de lei pensie,ceea ce este incorect.
Corect este 505 lei.Ati mai gresit si cu anul nasterii.