Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul cumparatorului unui imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul cumparatorului unui imobil

Buna ziua,
In luna Octombrie am cumparat o garsoniera. Recent am inceput sa facem imbunatatiri, dupa ce am dat jos peretele si tavanul fals am constatat ca pe tavan sunt niste tevi, cand am intrebat administratorul blocului de ce sunt acele tevi in tavan raspunsul a fost ca acel imobil nu este o garsoniera ci inainte a fost o baie comuna si spatiu pentru depozitare a locatarilor.
Imobilul este in permanenta umed si cu un miros foarte neplacut de mucegai.
Intrebarea mea este daca exista un drept al cumparatorului si recuperarea banilor deoarece am cumparat o garsoniera nu o baie comuna.

Multumesc anticipat.
Stefan021 a scris:

Mai exista si ...

Art. 2531
Dreptul la acţiunea în răspundere pentru vicii ascunse

Nu e vorba de viciu ascuns. Pentru viciu ascuns trebuie ca acesta să nu poată fi descoperit de o persoană obișnuită care depune un minim de diligență.
În speță cumpărătorul putea foarte bine să vadă că deasupra garsonierei este o baie și un spațiu de depozitare.

Imobilul cumpărat are cadastru și este înscris în CF ca și locuință. Ce importanță are dacă anterior a avut o altă destinație? Dacă nu i-ar fi spus administratorul că acel spațiu a avut anterior altă destinație cumpărătorul nu ar fi fost nemulțumit. De fapt îl nemulțumește ideea că acel spațiu a fost anterior altceva.

Singura problemă care s-ar putea pune ar fi cea a igrasieim dacă aceasta este una reală.

Oricum, când cumperi un imobil prima responsabilitate o are cel care cumpără.