Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Motivarea respingere contestatie !
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Motivarea respingere contestatie !

Cum poate sa spuna o judecatoarea ca " insa nimeni nu il opreste pe petent a depune plangere la DIICOT " dar da decizie finala definitiva ?

Sau

Cum poti intr-un paragraf sa zici ca fapta nu este o fapta penala si in paragraful urmator sa zica ca fapta nu este savarsita astfel incat prevede legea penal ?
Va multrumesc frumos domnule avocat ! nAm fost la DIICOT - Biroul Teriorial Olt , unde depusesem plangere acum 1 si jumatate . Am vorbit cu prim-procurorul si mi-a zis ca domnii prim-procurori si anume prim-procurorul Parchetului de pe Langa Judecatoria Caracal - cel care a dat solutia de clasare ... prim-procurorul Parchetului de pe Langa Tribunalul olt care a judecata contestatia de neincepere a urmarii penale ... respectiv judecatoarea care a solutionat contestatia sunt INCOMPETENTI ! Si mi-a zis ca au facu abuz in serviciu ! A spus ca fapta este de competenta DIICOT , ca plangerea mea , inregistrata la Postul de politie al Comunei Sprincenata trebuia trimisa in 48 de ore la ei .... A zis ca se incadreaza la art . 360 alin (1) si a zis ca s-ar putea si alin (3) [ nu stim deocamdata exact cum l-au spart ] ... si art. 362 NCP .nMi-a zis sa nu depun inca plangere impotriva prcurorilor si judecatoarei deoarece nu vor sa se afle ca ei au
Nu judecatoarea a trimis plangerea la judecatorie. Aici sunt doua posibilitati: daca ai sesizat instanta potrivita, ti-a dat hotarare in mod corect, iar daca n-ai sesizat instanta potrivita, legea spune ca instanta se putea sesiza din oficiu ca nu e competenta (nu ca ar fi fost obligata) sau puteau face aceasta sesizare avocatul, intimatii si procurorul.
1. Am sesizat instanta competenta . AM sesizat instanta care trebuia sa judece in prima instanta cauza .
2. Eu , respectiv d-na avocat , cand ne-am prezentat , ne-am prezentat in SECTIA PENAL , judecandu-se atunci inaitea noastra doua cazul pe civil , dar atunci am intrat la banuieli si am intrebat si ni s-a zis ca judecatoarea este competenta si atat . Peste tot scria "PENAL'' , de unde sa stim noi ca nu e competenta ?