avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de acceptare tacita a succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de acceptare tacita a succesiunii

As dori sa aflu daca declaratia prin care am declarat ca sint de acord ca sotia supravietuitoare a unchiului meu sa foloseasca cit timp traieste si partea mea de mostenire ce-mi revine dupa unchi, ar fi valabila ca un act de acceptare tacita a mostenirii dupa unchiul meu. Declaratia este semnata de mine de tata si de sotul meu.
Mergeti la notariat si dezbateti toate succesiunile .Atata timp cat nimeni nu va invoca neacceptarea succesiunii in termen , notarul nu o va invoca. Veti mosteni alaturi de rudele matusii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc mult stimata doamna avocat pentru raspunsul dumneavoastra.
Cu deosebita stima Lili
Da, ma tem ca nu conteaza acea acceptare... slabe sanse ca statul sa invoce neacceptarea mostenirii in termen.
lili1 a scris:

As dori sa aflu daca declaratia prin care am declarat ca sint de acord ca sotia supravietuitoare a unchiului meu sa foloseasca cit timp traieste si partea mea de mostenire ce-mi revine dupa unchi, ar fi valabila ca un act de acceptare tacita a mostenirii dupa unchiul meu. Declaratia este semnata de mine de tata si de sotul meu.


Declaratia ar fi valabila dar depinde si unde ati dat aceasta declaratie.
Ati dat-o la notar sau nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire, succesiune orsaia2006 orsaia2006 Buna ziua,am si eu o intrebare ,daca ma puteti ajuta ....am un frate care a decedat acum 7 ani ,iar sotia nu a deschis succesiune ,acum 1 luna a decedat si ... (vezi toată discuția)
Succesiunea si noul cod civil sorinflorentin sorinflorentin Buna ziua, Este cineva la curent cu noul cod civil? Ma interesează in special despre succesiune in caz de deces. Mulțumesc (vezi toată discuția)
Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)