Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de acceptare tacita a succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de acceptare tacita a succesiunii

As dori sa aflu daca declaratia prin care am declarat ca sint de acord ca sotia supravietuitoare a unchiului meu sa foloseasca cit timp traieste si partea mea de mostenire ce-mi revine dupa unchi, ar fi valabila ca un act de acceptare tacita a mostenirii dupa unchiul meu. Declaratia este semnata de mine de tata si de sotul meu.
Mergeti la notariat si dezbateti toate succesiunile .Atata timp cat nimeni nu va invoca neacceptarea succesiunii in termen , notarul nu o va invoca. Veti mosteni alaturi de rudele matusii.
Va multumesc mult stimata doamna avocat pentru raspunsul dumneavoastra.
Cu deosebita stima Lili
Da, ma tem ca nu conteaza acea acceptare... slabe sanse ca statul sa invoce neacceptarea mostenirii in termen.
lili1 a scris:

As dori sa aflu daca declaratia prin care am declarat ca sint de acord ca sotia supravietuitoare a unchiului meu sa foloseasca cit timp traieste si partea mea de mostenire ce-mi revine dupa unchi, ar fi valabila ca un act de acceptare tacita a mostenirii dupa unchiul meu. Declaratia este semnata de mine de tata si de sotul meu.

Declaratia ar fi valabila dar depinde si unde ati dat aceasta declaratie.
Ati dat-o la notar sau nu?