avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... II la norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

II la norma de venit

Buna ziua,

M-am hotarat sa deschid o II cu optiunea de impozitare la norma de venit pentru activitate de florarie si am cateva nelamuriri:

1. Intentia mea este sa comercializez flori intr-o piata, dar nu sunt sigura daca reusesc sa mai inchiriez o masa la ora asta. Ce cod CAEN ar fi indicat sa aleg: 4776 "Comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor" sau 4789 "Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse"?

2. Daca imi aleg ambele coduri CAEN, pentru stabilirea impozitului se vor cumula normele de venit?

3. Pot avea angajati?

Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 19 Ianuarie 2015
ContSters334813, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters334813 , utilizator 21:04, 20 Ianuarie 2015
1. denumirea completa a cod CAEN 4776 - Comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor, comert cu amanuntul al animalelor de companie si a hranei pentru acestea, in magazine specializate
Va alegeti celalalt cod.
2. Se va cumula impozitul
3. Puteti avea angajati.
In acest caz este necesar sa declar punct de lucru la Registrul Comertului?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen pt comert ambulant flori adela05 adela05 Ce cod caen imi trebuie pt comert ambulat de flori? Multumesc (vezi toată discuția)
Infiintare srl  ileana george ileana george Vreau sa deschid un magazin cu profil Comercializare produse fitosanitare , seminte , plante , pomi si alte marfuri industriale . As vrea sa stiu ce ... (vezi toată discuția)
Coduri caen florarie in 2020? 0721845167 0721845167 Buna seara, pentru a deschide o florarie in 2020 ce coduri caen recomandati? As vrea sa deschid o florarie dar sa vand si vinuri.. aranjamente ! Si sa ... (vezi toată discuția)