Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... II la norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

II la norma de venit

Buna ziua,

M-am hotarat sa deschid o II cu optiunea de impozitare la norma de venit pentru activitate de florarie si am cateva nelamuriri:

1. Intentia mea este sa comercializez flori intr-o piata, dar nu sunt sigura daca reusesc sa mai inchiriez o masa la ora asta. Ce cod CAEN ar fi indicat sa aleg: 4776 "Comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor" sau 4789 "Comert cu amanuntul prin standuri, chioscuri si piete al altor produse"?

2. Daca imi aleg ambele coduri CAEN, pentru stabilirea impozitului se vor cumula normele de venit?

3. Pot avea angajati?

Va multumesc!
ContSters334813, utilizator
1. denumirea completa a cod CAEN 4776 - Comert cu amanuntul al florilor, plantelor si semintelor, comert cu amanuntul al animalelor de companie si a hranei pentru acestea, in magazine specializate
Va alegeti celalalt cod.
2. Se va cumula impozitul
3. Puteti avea angajati.
In acest caz este necesar sa declar punct de lucru la Registrul Comertului?