Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculari Bulgaria
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculari Bulgaria

Buna ziua! Am auzit niste zvonuri din care reiese ca nu mai poti circula cu masini inmatriculate in Bulgaria mai mult de 3 luni in urma unei legi date in 2015!
As dorii sa stiu daca este adevarat, daca este valabil doar pentru inmatricularile ulterioare punerii legii in vigoare si daca este vreo posibilitate de a ''fenta'' aceasta lege?

Va multumesc!
Articolul 82 exista deja in forma adaptata, odata cu actualizarea codului rutier la 15.01.2015, in cuprinsul alin.4, astfel:
(4) Autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere si remorcile inmatriculate in alte state, detinute de persoane care au sediul sau domiciliul in Romania, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioada de maximum 90 de zile de la introducerea acestora in tara, daca sunt asigurate pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulatie.

Insa dupa cum spuneam, norma este fara valoare, caci detinatorii romani nu declara ca sunt detinatori ai dreptului de proprietate, ci doar au in folosinta autovehiculul, ca atare efectul legii este zero.
trandafir2, moderator