Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident iesire sens giratoriu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident iesire sens giratoriu

Intrasem in sensul giratoriu atunci cand acesta era liber. Circulam cu viteza mica pe banda 1 in acest timp alt autovehicul a intrat in sens din spatele meu imediat dupa ce m-a vazut s-a mutat de pe banda 1 pe banda 2 am circulat o perioada in paralel iar la prima iesire eu am continuat circulatia in sensul giratoriu pe banda mea. Celalalt mi-a taiat calea si m-a agatat cu roata din spate. La politie mi-au dat mie amenda pentru neasigurarea la schimbarea directiei de mers.
Politistul mi s-a parut avand o atitudine cam ciudata necunoscand ca in sensul giratoriu se mai si semnalizeaza directie de deplasare si se da prioritate la schimbarea benzilor.
As avea castig de cauza la contestatie?
Multi conducatori auto judeca problema prioritatii dupa locurile in care cele doua autovehicule s-au lovit. Total gresit. Problema prioritatii de trecere se judeca dupa traiectoriile celor doua autovehicule.
ing. Ioan Ciobanu
Traiectoria de iesire din sensul giratoriu clar nu este direct de pe banda 2 prin fata vehiculelor care circula pe banda 1 neacordand prioritate