Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... renuntare paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

renuntare paternitate

Buna ziua, am o intrebare legata de renuntarea la paternitate. Pe scurt: sotii sunt divortati de 5 ani, minorul ( o fetita acum in varsta de 15 ani ) a fost incredintat mamei, tatal nu a avut posibilitate financiara sa plateasca pensie alimentara lunar, doar ocazional. Fosta sotie impreuna cu fiica si-au intemeiat o alta familie in Italia. Fiica insa, pune acum conditii tatalui : ori plateste o suma de bani lunar ( cu mult peste pensia alimentara),ori renunta la paternitate, pentru a putea fi infiata de sotul mamei sale si sa beneficieze de drepturile banesti din Italia. Intrebarea este: ce presupune renuntarea la paternitate si ce implicatii are pe termen lung, mai este obligat tatal natural sa plateasca pensie alimentara?Multumesc mult
Mai am o nelamurire, daca ma puteti ajuta.Poate tatal natural sa-si dea acordul pentru adoptie in lipsa unei "cereri privind exercitarea autoritatii parintesti asupra minorului exclusiv de catre unul din parinti" formulata de fosta sotie? trebuie sa aiba mai intai asta ca sa poata fi adoptat minorul sau se poate "direct"?MUltumesc