Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii prelungirea aprobarii pastrarii carnetelor de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

prelungirea aprobarii pastrarii carnetelor de munca

In legea 130/1999 scrie ca unii angajatori (deci cu titlul de exceptie) pot pastra carnetele de munca la solicitarea acestora, (scrisa, verbala nu se stie ) lacunara ca de obicei, lasand loc interpretarilor.
Si aici imparte angajatorii platesc: 0,25% pentru cei ce beneficiaza de certificarea datelor din cartile de munca si 0,75% pentru cei carora li se pastreaza si completeaza carnetele de catre ITM.
Deci ITM intr-un contract nescris de prestari de servicii.
In metodologia lor, nepublicata in monitorul oficial, pe care ei nu o respecta, si nu vad de ce ar respecta-o angajatorii, prevad prelungirea anuala a acordului de pastrare (sa mai incaseze niste bani, ca nu vad care ar fi ratiunea), cu toate ca legea 130/1999.
Ce se intampla daca platesti 0,25%, iti pastrezi si completezi carnetele, dar nu depui aceasta cerere de vreo 3 ani?
Si acum se sesizeaza si vor banii cu penalizari din ulimii 3 ani.
Este un partener intr-un contract nescris care nu a prestat nimic, dar vrea banii.
da, un alt dosar, aveti nevoie si de un nou cazier judiciar
ursuletroz a scris:

da, un alt dosar, aveti nevoie si de un nou cazier judiciar

Multumesc.
Buna ziua,

Am inteles ca dosarul pentru prelungirea aprobarii carnetelor de munca trebuie sa contina doar cazierul si aprobarea de la angajator.....Sunt in criza de timp, maine trebuie sa predau dosarul si nu stiu exact daca cele mentionate mai sus sunt suficiente....

Ma puteti ajuta cu un raspuns va rog ?

Multumesc anticipat.
Nu se mai predau dosare de prelungire a aprobarii ... avand in vedere ca de la 01.01.2011 Decretul nr.92/1976 va fi abrogat.

Pe site-ul ITM Buc exista un astfel de comunicat.
Astazi l-am vazut :(.
Multumesc pt raspuns.