Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Camera preliminara- cum se ataca o hotarare definitiva?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Camera preliminara- cum se ataca o hotarare definitiva?

cum atac o decizie definitiva a judecatorului camerei preliminare prin care reapinge plangerea impotriva ordonantei procurorului de neincepere a urmaririi penale?
Depuneti o plangere penala martorului pentru marturie mincinoasa.Revizuirea o puteti solicita dupa ce ati obtinut o hot jud definitiva pentru marturia mincinoasa a martorului, si intr-un anumit termen.
ART. 453
Cazurile de revizuire
b) hotărârea a cărei revizuire se cere s-a întemeiat pe declaraţia unui martor, opinia unui expert sau pe situaţiile învederate de un interpret, care a săvârşit infracţiunea de mărturie mincinoasă în cauza a cărei revizuire se cere, influenţând astfel soluţia pronunţată
b) în cazurile prevăzute la art. 453 alin. (1) lit. b) - d), dacă sunt constatate prin hotărâre definitivă, de la data când hotărârea a fost cunoscută de persoana care face cererea, dar nu mai târziu de un an de la data rămânerii definitive a hotărârii penale;
Politistul poate raspunde daca stia ca ce a declarat martorul sunt neadevarate, daca a influentat declaratia martorului.
multumesc. la asta gandeam si eu. cum fac? ati vazut politist sanctionat ca face echipa cu intimatul? in speta asta nimeni nu vrea sa vada evidentul din hartiile din dosar nimeni nu citeste, plangerile, cererile mele parca merg direct la gunoi.
zice in cpp ca poti arata ca martor minte si cand faci revizuirea in dezbaterea in fata judecator
adica se intelege ca nu treb neaparat hotarare jud. ca martor minte. vede si judecator de la revizuire si decide singur
zice revizuire in cel mult un an termen de introducere actiune. proces cu martor mincinos poate dura mai mult :(((
scuze de intrebare: cat timp estimati ca poate dura un proces ca sa dovedesti ca martor minte?