Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta pentru masina vanduta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta pentru masina vanduta

daca am vandut masina si e radiata doar fiscal iar la 4 luni de la incheierea contractului noul proprietar a luat amenda pentru rovinieta trebuie sa o platesc eu?va multumesc
Aveti perfecta dreptate.
Regula generala : daca vindeti masina asigurati-va ca a fost transcrisa pe noul proprietat caci amenzile primite de acesta vor ajunge intotdeauna la proprietarul de pe talon, adica la dvs.
deci pana la urma ce ma sfatuiti sa fac ? sa fac plangere contraventionala? sau nu ?
cred ca ar trebui sa faceti
va multumesc pentru sfaturile utile