Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata Intretinere + Penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata Intretinere + Penalitati

Buna ziua!
Avand probleme de sanatate atat eu cat si sotul meu
am ramas in urma cu plata cheltuielilor la intretinere
In acest moment suntem inregistrati cu o datorie la intretinere
de 4400 ron, la aceasta suma adaugandu-se penalitati de 3330 ron,
aceaste datorii la intetinere le-am inregistrat in decurs de 4 ani
de cand ne-am mutat in bloc.
Penalitatile de 3330 ron fiind calculate recent (0.2%)
Am fost la administrator sa platesc cei 4400 ron
reprezentand cheltuielile de intretinere pentru care am solicitat chitanta
iar din penalitatile inregistrate (3330 ron) am posibilitate sa platesc
deocamdata doar 2600 ron pentru care am solicitat chitanta separata
in total 7000 ron.
Administratorul mi-a spus ca este ilegal refuzandu-mi plata,
deoarece trebuie sa platesc intai penalitatile , apoi ce ramane
din cei 7000 ron sa platesc datoria la intretinere.
Mi se pare o inselatorie atat timp cat eu vreau sa platesc intretinerea
iar administratorul vrea sa ma jupoaie din nou cu penalitati
pentru ca daca voi ramane din nou cu rest la plata intretinerii
respectiv 730 ron vor curge din nou penalitati
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns
Multumesc!

Puteti achita prin mandat postal sau direct in contul asociatiei. Platiti restanta, cereti modul de calcul al penalitatilor si daca nu sunteti multumita de acest calcul puteti intenta proces asociatiei. Modul cum sunteti tratata de catre administrator, lasa de dorit. Acesta nu are dreptul sa ia decizii, nici macar cu privire la modul de incasare a datoriilor restante. In mod normal in Adunarea Generala sau in Statutul Asociatiei ar trebui sa fie stipulat modul de incasare al datoriilor restante. Faceti adresa catre Presedinte.
Pana cand si furnizorii accepta plata partiala, nu vad de ce n-ar face-o administratorul!
Modica, utilizator
Cred ca nu s-a inteles intrebarea si nu s-au citit cu atentie raspunsurile corecte.
Problema este ca restantierul vrea sa conditioneze modul de stingere a debitelor si nu administratorul. Administratorul executa ceea ce s-a decis in comite, ce s-a hotarat in adunare generala...
Asadar, daca cititi raspunsurile bazate pe legislatie, aflati ca:
- stingerea datoriilor se face asa cum cad de comun acord partile. Aceasta este prima si cea mai corecta varianta si prima prevazuta de lege (art. 1506).

Abia daca partile nu au stabilit de comun acord trecem la celelalte articole.

Iar acordul poate fi stabilit direct intre debitor si creditor (restantier si presedinte). Dar acordu poate fi stabilit si de adunarea generala unde proprieatrii au votat si-au luat hotararea ca stingerea datoriilor sa se faca proportional atat din restante cat si din penalizari ori sa se stinga mai intai penalizarile si apoi restantele. Aceasta hotarare fiind luata de adunarea generala se aduce la cunostinta tuturor, ca orice alta hotarare si ramane valabila daca cineva nu o contesta in instanta. Aceasta hotarare poate fi modificata tot de adunarea generala printr-o alta hotarare.
Administratorul nu are nimic de facut decat sa aplice ceea ce i s-a cerut de catre conducerea asociatiei.
Ana50 a scris:
iar din penalitatile inregistrate (3330 ron) am posibilitate sa platesc
deocamdata doar 2600 ron pentru care am solicitat chitanta separata
in total 7000 ron.

Nu a conditionat cu nimic, a spus doar ca DEOCAMDATA poate plati parte din penalitati, nu a refuzat plata acestora. Iar administratorul trebuia sa incaseze suma pe care proprietarul o achita - este in favoarea asociatiei sa primeasca banii!

gerberga a scris:
Art. 1507 - Imputaţia făcută de debitor

(1) Debitorul mai multor datorii care au ca obiect bunuri de acelaşi fel are dreptul să indice, atunci când plăteşte, datoria pe care înţelege să o execute. Plata se impută mai întâi asupra cheltuielilor, apoi asupra dobânzilor şi, la urmă, asupra capitalului.

Deci intai restanta, apoi penalitatile. Oricum acele penalitati sunt aplicate de catre asociatie si NU de catre furnizor, asa ca asociatia este in castig.

Modica, utilizator
Administratorul nu a refuzat plata,doar modul in care se stinge o parte din datoria restanta.Nimic ilegal.

Modica a scris:

Art. 1507 - Imputaţia făcută de debitor

(1) Debitorul mai multor datorii care au ca obiect bunuri de acelaşi fel are dreptul să indice, atunci când plăteşte, datoria pe care înţelege să o execute. Plata se impută mai întâi asupra cheltuielilor, apoi asupra dobânzilor şi, la urmă, asupra capitalului.

Deci intai restanta, apoi penalitatile. Oricum acele penalitati sunt aplicate de catre asociatie si NU de catre furnizor, asa ca asociatia este in castig.

Acest "deci" este gresit.
Daca in articolul citat se spune ca intai se achita "cheltuielile" acestea nu sunt "restantele" ci cheltuielile de judecat si de executare.
Apoi in articol pe locul doi sunt "dobanzile" ceea ce pentru asociatie inseamna "penalizarile".
Pe ultimul loc in articolul citat este "capitatul" ceea ce pentru asociatie inseamna datoria de baza, adica "restamta la intretinere".
Acest "capital" la o banca este suma imprumutata, la asociatie este "restanta la intretinere", iar conform articolului citat acestea se sting ultimile.

Adriantot, moderator