Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutiera, posibilitate de anulare, posibil abuz ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutiera, posibilitate de anulare, posibil abuz din partea agentilor

Buna ziua! Astazi am fost oprit in trafic de un logan al politiei rutiere . Agentul a venit la mine fara sa fie cu toata uniforma ( fara cascheta) spunând un nume pe care nu l-am inteles, si mi-a zis ca am avut 86 km /h in localitate si voi fi sanctionat cu 600 si ceva de lei. M-am legitimat apoi am cerut sa se legitimeze si sa-mi arate înregistrarea cu viteza mea, si celelalte, buletinul metrologic al aparatului plus atestatul dumnealui pt utilizare. Apoi a venit cel de-al doilea agent si m-a intrebat care sunt obiectiile mele fara sa se legitimeze. Le-am cerut legitimarea dansilor si mi-au zis : "esti cumva superiorul meu?" si nu a vrut sa-mi dea nimic sa semnez si ca sanctiunea o primesc prin posta. Ce e de facut? Mi se pare un abuz.
Intervenţie moderator

Domnilor cyan și catalin27smb, remarc faptul că trăiți cu impresia că aici este permisă luarea peste picior a celor care pun întrebări. La proximele mesaje de acelaşi fel o să vă aplic avertisment.

Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
:sorry:
Ai încălcat legea, plătește. Nu are nicio legătură cascheta polițistului cu viteza prin localitate. În Finlanda și nu numai, dacă ,,românești,, ceva te-a luat de moațe și te-a și bagăt în mașină. În Serbia faci pușcărie pentru viteză etc, etc.