Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Organe de control la petrecere privata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Organe de control la petrecere privata

In cazul unei petreceri private, organizate de o persoana intr-un local, ce organe de control au dreptul sa intre si care nu?Gen control sanitar-veterinar, primarie, pompieri, garda, etc. In ce fel protejeaza legea astfel de evenimente private?
Din fericire...nu s-a intamplat nimic. Intrebarea se referea la o situatie vazuta si la TV( chiar de mai multe ori) cand organe de control vroiau sa intre intr-un club, restaurant sau discoteca si cei de la intrare nu-i lasau pe motiv ca este petrecere privata.Si nu intrau.
Pe de alta parte, mi s-ar parea si normal ca in astfel de cazuri(reale) sa fie cumva protejat si consumatorul care a inchiriat sau angajat o firma pentru un eveniment privat.
Cui i-ar place ca in timpul unei petreceri ori botez/nunta sa vina vreun control si s-a dus toata distractia si buna dispozitie.
Sau poate.....tocmai atunci incepe actiunea nu ?:-)
Da, subiectul mi se pare interesant si merita dezbatut de catre profesionistii in drept.
Sunt convins ca vor exista pareri PRO si CONTRA.
...mda... eveniment PRIVAT, dar totusi in spatiu PUBLIC ...