avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 139 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Vanzator prin Prima Casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Vanzator prin Prima Casa

Buna ziua!
Eu sunt vanzatorul unui apartament,iar clientul a luat un imprumut "Prima casa" la BRD,iar dupa cum se vede
dosarul e spre finaliazare.Am si eu o intrebare:cum si cand primesc eu banii???? Mi s-a spus ca dupa ce semnez
contractul la notar,dar fara bani cum sa semnez???? Eu inainte stiam ca se ridica banii apoi se semneaza la notar,
dar aici cica se semneaza apoi se revine la banca sa semneze ceva cumparatorul si sa asteptam sa intre banii in
cont,apoi se merge iar la notar....Cine cunoaste procedura asta de ridicare a banilor prin prisma vanzatorului????
Cel mai recent răspuns: Buksa , utilizator 18:13, 30 Noiembrie 2015
Multumesc frumos tuturor pentru raspuns! Totul s-a finalizat cu bine. La BRD nu trebuie asteptata intabularea apartamentului pe noul proprietar ci se primesc banii in cont chiar in ziua semnarii actelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit imobiliar Ramooona Ramooona Sunt in postura de vanzator al unui apartament si am semnat un antecontract de vanzare-cumparare cu o persoana ce a facut un credit imobiliar. Banca a dat ... (vezi toată discuția)
Obtinerea sumei pret apartament din credit bancar prima casa de catre vanzator liliana.suciu liliana.suciu Daca eu sunt vanzatorul unui apartament care urmeaza sa fie achitat din creditul bancar „prima casa-cu avans 5%” primit de cumparator de la banca ,dupa ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare- cumparare ap ,cu credit cu ipoteca Hj99 Hj99 Buna ziua, Eu vreau sa vand un apartament si am gasit un cumpărător care vrea sa faca credit cu ipoteca pe apartamentul care il vand eu. Am facut la ... (vezi toată discuția)