Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Trecerea la nivel cu calea ferata - conditii oprire ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Trecerea la nivel cu calea ferata - conditii oprire obligatorie

Buna seara..astazi am trecut peste calea ferata care era prevazuta cu semafor(culoare alba) dar fara bariere si am fost oprit de un domn politist de la "rutiera" pe motiv ca nu am oprit la calea ferata prevazuta cu indicator "oprire"..intrebarea mea este urmatoarea:este obligatorie oprirea la nivel cu cale ferata fara bariere dar cu semafor pe culoarea alba?am sanse sa castig in instanta daca as avea dreptate?va multumesc anticipat..
Observ ca va place sa petreceti timp de calitate pe net ...

OK sper ca am voie sa arat link:

[ link extern ]

si extrag din documentul de mai sus: ( pag. 16 )

Trecerea la nivel poate fi pazita de semnalizare luminoasa si sonora caz in care nu se mai
monteaza indicatorul „stop” . In acest caz , daca semnalizarea luminoasa cu lumini
rosii se aprinde intermitent si semnalizarea sonora functioneaza , conducatorii sunt
obligati sa opreasca inaintea marcajului transversal cu linie continua ori inaintea
indicatoarelor : „ trecere la nivel cu o cale ferată simplă fără bariere” sau „ trecere la
nivel cu o cale ferată dublă fără bariere” . Cand nu se apropie vreun vehicul feroviar
, functioneaza o lampa cu lumina alba avand cadenta lenta , ce permite
conducatorilor de vehicule sa traverseze calea ferata , dar cu viteza redusa si
prudenta , numai dupa ce se asigura (fara oprire)

Sper ca precizarea ( TEMEINIC LEGALA ) fara oprire nu mai lasa loc de interpretari !
Chiar doreati asta sau simpla logica nu va convinsese ?

Prin temei legal inteleg litera de lege si nu interpretarea legii .
Va rog temeiul legal ,adica actul normativ (nr/an) .

La multi ani!

ORDONANTA DE URGENTA nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, Actualizata 2015
CAPITOLUL V: Reguli de circulatie
SECTIUNEA 2: Reguli pentru circulatia vehiculelor
SUBSECTIUNEA 8: Trecerea la nivel cu calea ferata
Articolul 60
(1) Participantii la trafic trebuie sa dea dovada de prudenta sporita la apropierea si traversarea liniilor de cale ferata curenta sau industriala, dupa caz.
(2) La trecerea la nivel cu o cale ferata curenta, prevazuta cu bariere sau semibariere, conducatorii de vehicule sunt obligati sa opreasca in dreptul indicatorului ce obliga la oprire, daca acestea sunt in curs de coborare ori in pozitie orizontala si/sau semnalele sonore si luminoase care anunta apropierea trenului sunt in functiune.
(3) La trecerea la nivel cu o cale ferata industriala, semnalizata corespunzator, conducatorii de vehicule sunt obligati sa se conformeze semnificatiei semnalelor agentului de cale ferata.

tudorvle, utilizator
An nou fericit!
Era vorba de tecere la nivel semaforizata ,fara bariere/semi- .Agentul invoca nefunctionalitatea semaforului ,ceea ce determina conducatorul auto sa respecte indicatorul rutier .
In sarcina conducatorului auto cade probarea (cu martori sau alte mijloace) contrariului .
Agentul NU invoca nimic, dumneata invoci asta !
Scrie undeva ca a invocat agentul nefunctionarea semaforizarii feroviare ?
Ati cerut temei legal / l-ati primit ?!

[Vă rog să renunţaţi la tonul agresiv pe care înţelegeţi să îl folosiţi pe forum, iar dacă aveţi ceva să mi spuneţi vă rog să utilizaţi mesageria privată.]
Gabriela Pintea, Consilier juridic