Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Trecerea la nivel cu calea ferata - conditii oprire ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Trecerea la nivel cu calea ferata - conditii oprire obligatorie

Buna seara..astazi am trecut peste calea ferata care era prevazuta cu semafor(culoare alba) dar fara bariere si am fost oprit de un domn politist de la "rutiera" pe motiv ca nu am oprit la calea ferata prevazuta cu indicator "oprire"..intrebarea mea este urmatoarea:este obligatorie oprirea la nivel cu cale ferata fara bariere dar cu semafor pe culoarea alba?am sanse sa castig in instanta daca as avea dreptate?va multumesc anticipat..
In caz ca se impute teaba ,agentul asta invoca .
Chiar asa , in ce temei legal a aplicat penalitatea (litera de lege din PV) ?
mottofreee, utilizator
[ link extern ]

mottofreee, sunt suficiente sau mai caut ??
Hory1987, utilizator
Atentie! Indicatoarele sau dispozitivele care asigura semnalizarea la trecere cu cale ferata NU anuleaza semnificatia indicatorului oprire (STOP) daca acesta exista.
@redalien, e prima data cand aud asa ceva, e ilogic...atunci sa se desfiinteze instalatiile de semnalizare si barierele...